Yatırım yapmaya başla!

Mehmet Şimşek’ten Altınlarınızı Yastık Altında Tutmayın Çağrısı!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, ekonominin daha büyümesi adına, vatandaşa altınlarınızı Merkez Bankası'na getirin çağrısı yaptı.
Mehmet Şimşek’ten Altınlarınızı Yastık Altında Tutmayın Çağrısı!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep Üniversitesi Mavera Konferans Salonu’nda, akademik yıl açılışı münasebetiyle verdiği derste ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Öğrencilere birçok konuda nasihat niteliğinde bilgiler sunan Şimşek, vatandaşlara “yastık altında altın tutmayın, gelin Merkez Bankası’nda saklayalım” çağrısında bulundu. Karşılığında yüksek gelir vaat eden bu proje, geçtiğimiz ay yine Mehmet Şimşek tarafından duyurulmuştu.

Mehmet Şimşek, şu ana kadar 5 bin kişinin, bir tona yakın altın getirip karşılığında altın tahvili veya kira sertifikası aldığını söyledi.

Evde tutulan altınların Merkez Bankası’na getirilerek ekonomiye kazandırılması halinde, aynı zamanda çalınma riskinin de yok edildiğini söyleyen Şimşek, bu yöntem dahilinde vatandaşa senede %2,4’ün üzerinde gelir sağlayacaklarını belirtti. Türkiye ekonomisinin daha da kalkınması ve büyümesi için bu tarz girişimlerin son derece önemli olduğu dile getirildi.

Bu sene bütçenin beşte birinin eğitime ve okullaşmaya ayrıldığını söyleyen Şimşek, dünya genelindeki gelir dağılımı dengesizliğine de değindi.

Dünya genelinde ırkçılık, İslamofobilik, ülkeler arasında yaşanan gerilim ve jeopolitik riskler gibi daha birçok etken gelir dağılımında dengesizliğin oluşmasını sağlıyor. Şimşek’in bu düşüncesini destekler nitelikteki bir haberimizi de dün sizlerle paylaşmıştık. Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2017 Raporu’na göre, dünya nüfusunun %11’i açlık çekiyor. Sayılarla ifade edecek olursak da 815 milyon kişinin açlık seviyesinde beslenme yetersizliği çektiğini görmekteyiz.

Öğrencilere mezun olmadan önce mutlaka bir yerlerde çalışma tavsiyesinde bulundu.

Öğrencilerin ülke geleceği için önemini vurgulayan Şimşek, mezun olduktan sonra da fikirlerini hayata geçirmelerini, bilgiye dayalı politikalar geliştirmelerini ve şirket kurmalarını önerdi. Türkiye’nin eğitim konusunda büyük sıçrama içerisinde olduğunu, artık sınıflarda ileri teknoloji kullanıldığı için öğretmenlerin yeniden eğitileceğini, okul öncesi öğretmen sayısının artırılacağını ifade etti.

Özel sektörün borçlandığını fakat bunun yanında gelirlerin ve ihracatın da arttığını söyledi.

İhracat Temmuz ayında, 11 milyar 474 milyon dolar ile son altı yılın en büyük artışını gerçekleştirdi. Bu noktada ödeme gücünün de arttığını belirten Şimşek, yine de bu konuda her türlü tedbirin alınacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum