Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mehmet Nane IATA’nın İlk Türk Başkanı Oldu

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nane, 2023 yılına kadar Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin yönetim kurulu başkanlığını yapacak.
Mehmet Nane IATA’nın İlk Türk Başkanı Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nde (IATA) başkan değişikliği yapıldı. Kurumun internet sitesinde yapılan açıklamaya göre Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Mehmet Nane, IATA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen 78. Genel Kurul’da yapılan törende, görevi Robin Hayes’den devralan Nane, 80. başkan olarak bir yıl süreyle vazifede kalacak.

IATA’nın ilk Türk Yönetim Kurulu Başkanı olan Nane, “Sektörün en kötü krizden çıktığı bir dönemde bu pozisyonu üstlenmekten onur duyuyorum.” dedi. Dünyada ticaretin ve seyahatlerin yeniden açılmaya bağlı olarak ivme kazandığını, gelecek 12 ay içinde çok dolu bir gündemleri olduğunu söyledi.

Bunlar arasında; havacılığın karbondan arındırılması, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna giden yolun rafine edilmesi ve 25by2025 cinsiyet çeşitliliği girişimine katılımın genişletilmesi konusunda uzun vadeli aspirasyon hedefi üzerinde anlaşmaya varılması olduğunu açıkladı.

Sürdürülebilir Gelişim Mesajı

Sadece turizmin değil, diğer birçok sektörün de destekleyicisi olan havacılık sektörünün sürdürülebilir gelişimi için kendilerine çok görev düştüğünü belirterek, görevi teslim aldığı Hayes hakkında konuştu.

GCM Yatırım Banner

“Üyelerin tamamı Robin’e büyük bir minnet borçlu. Kasım 2020’de, uluslararası hava yolculuğunun hala büyük ölçüde kapatıldığı bir noktada başkanlık görevini üstlendi ve mevcut iyileşme yoluyla görev süresini uzatmayı kabul etti. Liderliği altında endüstri, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu elde etme tarihi hedefini onayladı.” diyerek övgü dolu sözler sıraladı.

“Havacılık sektörünün çok zorlu bir krizden çıktığı böyle bir zamanda, bu önemli sorumluluğu devralmak ve IATA’nın ilk Türk başkanı olmak benim için büyük bir gurur.” ifadesini kullanan Nane, sektörün son birkaç yıldır en zorlu sınavlardan birini verdiğini sözlerine ekledi.

2013-2016 yılları arasında CarrefourSA CEO’su olarak görev yapan Nane, 2016 yılında Pegasus Havayolları’nın CEO’su olarak atanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.