Yatırım yapmaya başla!

2019’un İlk Yarısında Medya ve Reklama 5,4 Milyar Lira Yatırım Yapıldı

Deloitte Türkiye Direktörü Alper Günaydın, Türkiye'de Medya ve Reklam Yatırımları Raporu'nun sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2019’un ilk altı ayında reklam ve medya alanına yapılan yatırımlar 5,4 milyar lira oldu.
2019’un İlk Yarısında Medya ve Reklama 5,4 Milyar Lira Yatırım Yapıldı

Türkiye’de Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre yılın ilk altı ayında Türkiye genelinde medya ve reklam sektöründe 5,4 milyar lira yatırım yapıldı. Reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren birkaç dernekten alınan verilerle derlenen sonuçlar Deloitte Türkiye Direktörü Alper Günaydın tarafından açıklandı.

Alper Günaydın, sadece medya yatırımlarına yılın ilk yarısında 4 milyar 327 milyon TL yatırım yapıldığını söyledi.

Alper GünaydınSöz konusu rapor; Reklamcılar Derneği, Reklamverenler Derneği, Açıkhava Reklamcıları Vakfı, İnteraktif Reklamcılık Derneği, Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği ve Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği’nden alınan sonuçlara göre oluşturuldu.

Deloitte Türkiye Direktörü Günaydın, bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla medya alanına yapılan yatırımlarda %3,8 oranında düşüş olduğunu belirtti. Türkiye’de Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre 2019’un ilk yarısında reklam yatırımları 1 milyar 80 milyon TL’yi buldu.

Her iki alanın toplamı ise 5,4 milyar lira olarak açıklandı. Medya alanında yapılan yatırımların en büyük kısmını %48,1 ile televizyon kuruluşları aldı. Onun hemen ardından %31 ile dijital mecralar ve %9,1 ile açık hava çalışmaları bulundu.

Basın yatırımları geçen yılın aynı dönemine göre düşerken, dijital mecralarda artış oldu.

Basın YatırımlarıSöz konusu dönemde medya alanında yapılan basın yatırımları %30,9 oranında düşüş gösterdi. Yılın ilk yarısında televizyonlara yapılan yatırımlar 2 milyar 83 milyon TL oldu. Dijital mecralara yapılan yatırımlar 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %10,8 artarken, toplam yatırım miktarı 1 milyar 343 milyon lira olarak gerçekleşti.

Açık hava yatırımları %1,8’lik düşüşle 395 milyon lira, basın yatırımları %30,9’luk azalma ile 294 milyon lira, radyo yatırımları ise %5,1’lik düşüşle 157 milyon lira olarak kaydedildi. Söz konusu dönemde sinema alanında 55 milyon lira yatırım yapılırken, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %8,2 oranında artış olduğu gözlendi.

En büyük daralmanın basın tarafında olduğunu söyleyen Reklamverenler Derneği Başkan Yardımcısı Gökhan Akça, söz konusu çalışmada basını temsil eden birinin olması gerektiğini aktardı.

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Volkan İkiler, 2019 yılı itibarıyla sektördeki yatırımların tüm derneklerle birlikte açıklanacağını söyledi.

ReklamcılıkSektördeki dernekler olarak güçlerini birleştirdiklerini ifade eden İkiler, bu yıldan sonra açıklamaların ortak çalışmaya bağlı olarak yapılacağını ifade etti.

Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura ise sektörün durağan olduğunu söyleyerek; “Bütün dünya ülkelerinin çoğunda reklam sektörü ekonominin dinamosu iken, bizde dinamit olmaya hazır hale gelmiştir. Bu güzel ülke, pazar, altyapı, birikim, ajanslar, markalar varken, bizim pazarımız küçülüyor. Herkes bundan pay çıkarsın. Sektör kan kaybediyor.” şeklinde konuştu. Son verilerle birlikte sektörün enflasyondan arındırıldığında %70 küçüldüğüne dikkat çekti.

Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tezcan, seçim dönemlerinde açık havadaki reklam afişlerinden gelen şikayetlere değindi.

Açıkhava ReklamlarıSeçim dönemlerinde herkesin açık havanın reklamdan geçilmediğini söylediğini fakat bu durumun sektör için gerekli olduğunu vurguladı. Tüm dünyada bu alanda büyüme olmasına karşın Türkiye’nin stabil durumda olduğunu ifade etti.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Neslihan Olcay dijital alandaki büyümeden memnun olduklarını söylerken, MMA Yönetim Kurulu Eş Başkanı Handem Çelenkler mobil tarafın daha hızlı büyümesi gerektiğini aktardı.

Son olarak görüşlerini paylaşan URYAD Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Akay, yılın ilk iki ayında sektörün canlı gittiğini fakat seçimlerin geride kalmasıyla birlikte kan kaybettiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum