Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Medvedev: Rusya’nın Temerrüdü Avrupa’da Hiperenflasyona Yol Açar

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, Rusya’nın temerrüde düşmesi halinde aynı şekilde Avrupa’nın etkileneceğini söyledi.
Medvedev: Rusya’nın Temerrüdü Avrupa’da Hiperenflasyona Yol Açar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Rusya’nın temerrüde düşmesinin an meselesi olduğu yönündeki sözleri hakkında yorum yaptı.

Medvedev, Rusya’nın dış ödemelerdeki temerrüdünün Avrupa’da hiperenflasyona ve kendi temerrüdüne yol açabileceğini ifade etti.

Avrupa Birliği’nin finansal sisteminin çok istikrarlı olmadığını, insanların güveninin kaybolmaya başladığını dile getirdi. AB yetkililerinin “Ruslara yüklenemeyecek aşırı enflasyon, dükkanlarda temel gıdaların bulunmaması ve bir güç dalgasını kışkırtacak mülteci akını için tabandaki Avrupalılardan güçlü bir şükran beklemeli” şeklinde açıklama yaptığını söyledi.

Ancak Brüksel’dekilerin bu söylemlerini değiştirmek zorunda kalacaklarını ifade etti.

Von der Leyen’in açıklamasına değinen Medvedev, Ukrayna’da uzun süredir umut edilen barışla ilgili konuşmak yerine Rusya’nın dış ödemelerinin temerrüdüyle ilgili olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Rusya Maliye Bakanlığı verilerine göre ülkenin dış borcu 1 Şubat 2022 itibarıyla 59,5 milyar dolar düzeyinde. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un daha önce yaptığı açıklamalarda Rusya’nın borçlarını yalnızca döviz varlıklarının blokajı kaldırıldığında yabancı para cinsinden geri ödeyeceğini belirten sözleri hatırlatıldı.

Rusya geçen ay 117 milyon dolarlık dış borç faizi ödemesi için Citibank’a emir vermiş ve borç ödeme konusundaki ilk sınavı başarıyla atlatmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın