Yatırım yapmaya başla!

MediaTek, Huawei ile Ticaret Yapmak için ABD Hükümetinden İzin İstedi

Tayvanlı iletken üreticisi MediaTek, Huawei ile ticaret yapmak için ABD’ye lisans başvurusunda bulundu.
MediaTek, Huawei ile Ticaret Yapmak için ABD Hükümetinden İzin İstedi

Çinli teknoloji devi Huawei dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri olarak biliniyor. Şirket her yıl milyonlarca kişiye akıllı telefon satışı gerçekleştiriyor ve Samsung ile beraber bu pazarın hakimi konumunda. Son yıllarda Huawei’nin bu gücünün büyük bölümünü Çin’den aldığını söyleyebiliriz. Bu durumun sebebi ise geçtiğimiz yıldan bu yana uygulanan ABD yaptırımları olmakta.

Trump hükümeti Huawei’nin ulusal güvenlik tehdidi olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz yılın Mayıs ayından bu yana yaptırım uyguluyor. Yaptırımlardan dolayı ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapabilmesi için özel bir lisans alması gerekiyor. ABD hükümeti aradan geçen zaman içerisinde Huawei’ye yönelik kısıtlamaların dozunu artırıyor. Huawei’nin amiral gemisi modellerde yer verdiği Kirin işlemcilerin yongaları TSMC tarafından üretiliyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde uygulanan yaptırım çerçevesinde TSMC ile Huawei arasındaki köprüler yıkılmış oldu. Önümüzdeki günlerde tanıtılacak Mate 40 modellerinde yer alacan Kirin serisi işlemciler bu anlamda son ürünler olacak. Dolayısıyla Huawei yeni bir tedarikçi arayışına girdi.

MediaTek, Huawei ile Çalışmak İstiyor

MediaTek, Huawei ile Çalışmak İstiyor

Huawei’nin TSMC ile olan bağının ABD hükümeti tarafından kesilmesi sonrası, Çinli teknoloji devi başka şirketler ile anlaşma yapmak istiyor. Bu şirketlerin başında da MediaTek’in geldiği bir süredir konuşuluyordu. Tayvanlı çip üreticisi de Huawei ile ticaret yapmaya istekli.

TSMC ve MediaTek, Tayvan merkezli yarı iletken üreticiler ancak ürettikleri yongalarda ABD yazılımlarını kullanıyorlar. Bu nedenle yaptırımlar çerçevesinde hükümetten lisans almaları gerekiyor. MediaTek’ten bu kapsamda ilk adım geldi. Şirket Huawei ile ticaret yapmak adına ABD hükümetine lisans başvurusunda bulundu.

MediaTek, ABD tarafından belirlenen kurallara uymak kaydıyla ticaret izni almak istediğini belirtti. Sektöre yakın kaynaklar MediaTek’in başvurusunun kabul edilme ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor. Eğer olumsuz bir geri dönüş olursa Huawei’nin MediaTek ile de yonga ticareti yapmasının önü kesilmiş olacak.

Şirketler Huawei ile Ticarete İstekli

Şirketler Huawei ile Ticarete İstekli

Geçtiğimiz günlerde Snapdragon işlemcilerin üreticisi Qualcomm’un da Huawei ile ticaret yapmak istediği gündeme gelmişti. Huawei dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri ve dolayısıyla oldukça cazip bir müşteri profili çiziyor. Ancak yaptırımlar bu durumun önünde büyük bir engel olarak duruyor. Huawei’nin ayrıca bizzat kendisine ait ‘Tashan Projesi’ bulunuyor. Şirket bu proje kapsamında ilk işlemcisini 45 nm mimarisi ile üretmeyi planlıyor.

İlerleyen dönemde 7 nm mimarisine sahip işlemcilerin üretilmesi hedefleniyor. Bilindiği üzere Huawei’nin yeni nesil telefonlarında yaptırımlar nedeniyle Google servisleri kullanılamıyor. Play Store, YouTube, Gmail, Haritalar gibi pek çok servise kullanıcılar erişemiyor. Çinli şirket App Gallery merkezinde kendi ekosistemini kurma çalışmalarını sürdürüyor.

Diğer taraftan Huawei yeni bir yaptırıma karşı kendi işletim sistemi HarmonyOS’u geliştirmeyi sürdürüyor. Şirketin akıllı telefonlarında Android işletim sistemi kullanılıyor ancak ilerleyen dönemde bu durumun değişebileceği ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum