Yatırım yapmaya başla!

Japonya’dan McLaren’e Büyük Darbe Geldi!

McLaren de Takata kurbanı oldu. İngiliz markanın 5 farklı hızlı modeli servislere acil olarak çağrılıyor!
Japonya’dan McLaren’e Büyük Darbe Geldi!

Takata hava yastıklarının hatalı üretim sorunu gittikçe büyüyor. Geçtiğimiz hafta 2002 model bir Honda Civic’te hava yastığı yüzünden ölen bir kişiden sonra Honda’yı içinden çıkılmaz bir telaş almıştı. Dünyanın en büyük otomobil geri çağırmasını yaşatan Japon Takata ürününün McLaren’ni de etkilediği söylendi.

İngiliz şirketle beraber son 5 gündür Takata hakkında aldığımız ikinci haber oluyor. NHTSA’nın yayınladığı bu geri çağırma, ölüm olmadan acil önlem altında yapılmış!

Geri gelin çağrısı NHTSA sayfasında yayınlandı.

Amerika pazarına yaptığı satışlarla üretimini bir kat daha artıran İngiliz McLaren, yaklaşık 3.000 adet süper spor aracının airbag sorununu araştırıyor. 28 Şubat’ta yayınlanan bildirgeye göre bunun hangi kararla verildiği bilinmiyor. Kayıtlara göre McLaren araçlarının içerisinde airbag tertibatı yüzünden bir ölüm kaydı geçilmemiş.

Takata son Civic kazasıyla toplamda 24 kişinin ölmesine neden olmuştu. İngiliz ekip işi acil moda alarak 25. ölümün kendilerinde olmasını istemiyor. 3.000 aracına geri gelin demesindeki neden hava yastığı firmasının hatalı üretimin genel sonuçlarıyla aynı.

Sıcaklık farklarının olduğu ve nemli ortamlarda çok bulunan araçların hava yastıkları otomatik olarak patlayabiliyor. Ateşleyici ve kablolarında olan sorunun iklime bağlantılı, değişik tepkileri görülüyor. Yolda sürüş esnasında tetikleyici devreye giriyor ve air bag beklenmedik anda suratınıza patlıyor.

Doğabilecek sonuçlar arasında; ani şişen yastık önünüzü kapatıp, kafanızın farklı yöne kaydırmasıyla %100 olasılıklı bir trafik kazasını yaşamanıza neden olabilir. İkinci en tehlikeli durum ise tetikleyicinin devreye girmesi ile hatalı olan parçalarla patlayan hava yastığı kafa bölgenize girerek öldürüyor. Keza son Civic kazasında böyle bir ölüm raporu geçilmişti.

McLaren son 3 gündür müşterilerinin bu aksaklığını gideriyor.

Ücretsiz olarak değişimleri yapılan parçaların hangi otomobilleri etkilediği de söylendi. Buna göre 2012-2013 yılları arasında üretilen MP4, 2014-2016 model yılı 650S, 2015-2016 675LT, 2014-2015 P1 ve 2015-2017 570 modelleri potansiyel tehlikede olduğu marka tarafından belirtildi.

Edindiğimiz genel bilgilere göre Takata’nın tehlike saçtığı daha milyon adetleri bulan araç olduğu söyleniyor. Büyükten küçüğe dünya otomobil şirketleri bu şirketle çalışıyordu. O yüzden de segmentleri düşündüğümüzde rakamlar inanılmaz fazla. Sorunun daha yıllarca devam edeceği ve şirketlerin Takata hava yastıklarını kullandığı modelleri için hassas ve çabuk davranmaları gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum