Yatırım yapmaya başla!

McLaren’in Efsane Pilotu Ayrton Senna’nın 30. Yıl F1 Şampiyonluğu Anısına Yapılan P1 GTR

Ayrton Senna'nın McLaren ile kazandığı F1 şampiyonluğunun 30. yıl anısına P1 GTR gösterildi.
McLaren’in Efsane Pilotu Ayrton Senna’nın 30. Yıl F1 Şampiyonluğu Anısına Yapılan P1 GTR

McLaren ve Formula 1’i yan yana koyduğumuzda akla ilk olarak Ayrton Senna gelir. Efsane pilotun ölmeden önce adını pistlere yazdırdığı çok yarışı olmuştu. İngiliz şirket, geçtiğimiz yıl dünyanın en yetenekli pilotu olarak gösterilen Senna’nın ismini taşıyan özel bir seri hazırlamıştı. 720 S üzerine kurulu düzen içerisine sadece 500 kişi dahil edilmişti.

MSO ekibi bu sefer 1988’de kullanılan MP4/6 F1 aracı ve kullanan pilotlar anısına P1 GTR’ye genetik dokunuşlar yapılmış. McLaren MSO yapısının 80’ler Formula 1’ine giderek yaptığı çalışmanın önemi büyük. Projede detaylara inanılmaz özen gösterilmiş. Uzun yıllardır McLaren sponsorluğunu yapan Marlboro renklerinin P1 vücudunda gezinmesi de harika olmuş!

Özel çalışmada her iki aracın da kusursuz uyum içerisinde olması gerekiyordu. Ve bu başarılmış!

Ayrton Senna F1 P1 GTR ÇalışmasıMcLaren, eski dostunun şampiyonluğunu yaşatmak adına yaptığı proje sanıldığı kadar kolay olmamış. Sadece P1 GTR’nin dış gövde boya çalışmasının başlangıç ve bitişi arasında 800 saat olduğu söylendi.

F1’den geçen Senna’nın “12” si P1’in burun kısmına yapıştırılmış. Kırmızı-Beyaz renklere bürünen hipercarın tampon bölgelerinde perçinli bir yapı hakim.

Karbon parça ve logo çalışmalarına kaldığımız yerden devam edelim.

Ayrton Senna F1 P1 GTR 30. Yıl ÖzelÖn yüzün alt splitler vahşi duruşunu destekleyen ögelerden olmuş. 1988 F1 başarısının 30. yıl anısına yapılan çalışması, ayrıca bir isme sahip. P1 GTR’ye “BECO” denildiğini duyduk. Bunun ne demek olduğuna baktığımızda Ayrton Senna’nın ebeveylerinin ona takmış olduğu bir takma ad olduğunu öğreniyoruz.

P1 GTR’nin profiline baktığımızda barkod yapıştırması haricinde “Driven to Perfection” ve Senna ibarelerini görüyoruz.

Aerodinamik ögelerin fazlalaştırılması gözlerden kaçmıyor.

Ayrton Senna F1 P1 GTR Arka KanatF1-P1 GTR’la gelen modifikasyonun sonunda ağırlık aşağı yukarı 800 kg‘ye getirilmiş. Geniş ön ayırıcılara ilaveten, hava akışını daha iyi dengelemek adına farklı levhalar kullanılmış. Arka kısımda süper bastırma kuvvetini oluşturan kanat üzerine de Senna “12” si yapıştırılmış.

McLaren’in en özel araçlarından biri olan P1 GTR’ın egzoz klapeleri de bulunduğu boşlukta çıkardığı seslerle ortamı şenlendirecek.

Formula 1’den gelen genetik geçişe ithafen direksiyon etkileyici duruyor.

Ayrton Senna F1 P1 GTR KokpitP1 GTR’da kullanılan çok fonksiyonlu direksiyon simidi değiştirilmeden üzerine Senna logoları yapıştırılmış. Araç içerisinden ince biz çizgi halinde kırmızı şerit geçirilmiş. Koltuklar McLaren Senna’dan geliyor ve “Super Lightweight Racing Seats” süper hafif koltuklar yerleştirilmiş.

30. yıl özel çalışmasına dönüm noktası olarak bakılıyor.

McLaren, “Bu proje, MSO için bir sevgi emeği oldu; Bu otomobilin aldığı benzersiz kozmetik tedaviye ek olarak kapsamlı motor ve aerodinamik geliştirmelerle, kesinlikle bir dönüm noktası başarısıdır.” dedi.

Ayrton Senna’nın ilk Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın McLaren ile yaptığı 30. yıldönümünü kutlama şekline hayran kaldığımızı bir kez daha belirtelim. MSO’nun mükemmel hayal gücünün renk ve parçalarla birleştirilme şekli de tarifsiz olmuş.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum