Yatırım yapmaya başla!

Efsane McLaren F1’i Tasarlayan Gordon Murray Yeni Bir Otomobil Markası Kuruyor!

Zamanında yolların en hızlı arabası olarak lanse edilen McLaren F1'in babası Gordon Murray, kendi markasını oluşturdu!
Efsane McLaren F1’i Tasarlayan Gordon Murray Yeni Bir Otomobil Markası Kuruyor!

McLaren ismini bilmeyen olmadığı gibi özellikle F1 modelinin dünyadaki önemi çok fazladır. 1992 yılında Güney Afrikalı tasarımcı, parçalarını bir araya getirdiği McLaren F1 ile adını tarihe yazdırmıştı. 1987 yılında McLaren’in tasarım kadrosuna alınan Gordon Murray, MP4/33 yarış arabalarıyla markasına birçok yarış kazandırmış. Dünyada sadece 106 adet üretilen ve 1998 yılında üretimine son verilen F1, tarihin unuttuğu spor arabalar arasına girmeyecek kadar özel bir yere sahipti.

İşin kötüsü her ne kadar bu araba üzerinde en çok emeği olan Murray olsa da ikisinin ismi fazla birlikte anılmadı. Bunun üzerine ünlü tasarımcı 71 yaşında olmasına bakmadan Gordon Murray Automotive olarak hayatına devam edecek.

Murray, büyük tecrübe yaptığı otomotiv sektöründe araçlarını yeni sistemler üzerine inşa edecek.

Tasarım konusunda yenilikçi olmasının yanı sıra, en az McLaren F1 kadar dünyaya damga vuracak araçlar tasarlaması bekleniyor . Aldığımız haberlere göre Murray, iStream adındaki üretim stratejisi ile yol alacak.

iStream’in özelliği; araçların güç ve karoser yapılarının daha hızlı üretim şeklidir. Geliştirme aşamasında firmaların en büyük dertlerinden biri olan üretim maliyetleride bu sistemle düşürülmüş olacak.

Gordon Murray, 3 Kasımda yapılması planlanan resmi bir organizasyonda yeni oluşumu hakkında açıklama yapacak.

Murray’ın yapacakları bu kadar değil! 50 yıllık tasarım geçmişini yeni sistemler üzerine kurarak aynı zamanda başka firmalar için de üretim planlaması yapacak. Afrikalı tasarımcının bu zamana kadar yaptıklarını geriye doğru düşündüğümüzde, dünyada bir anda söz sahibi olan bir marka haline gelecektir.

McLaren F1’in babası Gordon Murray, isminin verdiği avantajlarını kendi açacağı firmasında kullanarak, dediğimiz gibi kısa sürelerde dikkat çekmeyi başaracaktır. Mesela Yamaha için geliştirilen ve Japon markanın ilk dört tekerlekli aracı olan Sport Ride‘ı yaptı. Belli üreticilere kendi DNA’sından “kodlar aktaracak” dediğimiz kısım aynı Yamaha’da olduğunu gibi gerçekleşecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum