Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

McDonald’s Hisseleri Beklenti Altı 3. Çeyrek Bilançosuyla Geriledi

Üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan McDonald’s, beklenti altı gelen rakamların ardından düşüş kaydetti. Detaylar aşağıda;
McDonald’s Hisseleri Beklenti Altı 3. Çeyrek Bilançosuyla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li fast food devi McDonald’s, bugün iki yıl içinde ilk kez beklentileri karşılayamayan üçüncü çeyrek kazançlarını açıkladı. Şirketin hisseleri bilanço açıklamasının ardından açılış öncesi yapılan işlemlerde yüzde 3 seviyesinde düştü.

Buna göre McDonald’s, mali yılın üçüncü çeyreğinde 1.6 milyar dolarlık ya da hisse başına 2.11 dolar seviyesinde net kar bildirdi. Rakamlar önceki yıla kıyasla değişiklik göstermezken Refinitiv analistleri hisse başına 2.21 dolarlık kazanç bekliyordu.

Üçüncü çeyrekteki net satışlar da yüzde 1’lik artışla 5.4 milyar dolara ulaşarak, 5.5 milyar dolarlık beklentileri ucu ucuna kaçırdı.

McDonald’s 3. Çeyrek Sonuçları Şirket, uluslararası pazarlardaki güçlü performansı sayesinde, aynı mağazalarda yüzde 5.9’luk global satış artışı bildirdi. ABD’deki aynı mağazadaki satışlar ise Wall Street’in yüzde 5.2 tahmininin gerisinde kalarak yüzde 4.8 seviyesinde arttı. Amerika Birleşik Devletleri, şirketin toplam gelirinin üçte birinden fazlasını oluşturuyor. McDonald’s ulusal ve yerel promosyonlar, menü fiyat artışları ve mağazalara teknoloji odaklı güncellemelerin aynı mağazadaki satış artışını artırdığını belirtti.

Şirket ABD’deki mağazalarını, kendi sipariş kioskları ve dijital menü panoları gibi müşterileri daha fazla harcamaya teşvik eden özelliklerle yenilemeye devam ediyor.

McDonald’s 3. Çeyrek Beklenti Karşılayamadı Ancak, ABD konumlarına giden trafik azalmaya devam ediyor. Sonuçta üçüncü çeyrekte McDonald’s’ın hisse başına kazancı 2.21 dolarlık beklenti yerine 2.11 dolar, gelir 5.5 milyar dolar yerine 5.4 milyar dolar, küresel aynı mağaza satışları yüzde 5.6 yerine yüzde 5.9 olarak gerçekleşti. McDonald’s CEO’su Steve Easterbrook bilanço açıklamasında; “Üçüncü çeyrek performansımız güçlüydü ve küresel karşılaştırılabilir satış büyümesinin 17. ardışık çeyreğiyle geniş tabanlı ivmeyle devam etti” dedi.

İlgili haberlerde firmanın, Mart ayında 20 yıl içindeki en büyük anlaşmasını imzalayarak teknoloji şirketi Dynamic Yield’i satın aldığı hatırlatıldı. Nitekim satın almayla gıda devi, satışı artırmayı hedefliyordu. Şirket ayrıca yiyecek dağıtım uygulamalarında kullanılabilirliğini arttırmak için DoorDash, Uber Eats ve Grubhub gibi girişimlerle iş birliği yapmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu