Yatırım yapmaya başla!

McAfee Yazılımlarında Yüksek Riske Sahip Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Popüler antivirüs yazılımlarından McAfee’nin sunduğu araçlarda kritik güvenlik açığı tespit edildi.
McAfee Yazılımlarında Yüksek Riske Sahip Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Özellikle Windows kullanıcılarının büyük bölümü işletim sistemlerinde antivirüs korumalarına yer veriyor. Windows’un kendi koruması Defender olmasına rağmen çok sayıda üçüncü parti antivirüs koruması mevcut ve milyonlarca kullanıcı tarafından indiriliyor. Bu araçlar arasında ücretsiz olması ile öne çıkan ve en yaygın yazılımlardan biri olan McAfee’yi gösterebiliriz. Bu araçlar işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarını buluyor ve kullanıcıları zararlı yazılımlara karşı koruyor.

Bu sefer yaşanan güvenlik açığı antivirüs korumasının kendisinde ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacılarının yaptığı çalışma McAfee’nin antivirüs yazılımlarında kritik bir açığa rastladı. Güvenlik açıklarının büyük bölümünde olduğu gibi McAfee yazılımlarını kullanan kişiler hackerların saldırısına karşı savunmasız duruma düşüyor.

McAfee’de Güvenlik Açığı

McAfee’de Güvenlik Açığı

Güvenlik şirketi SafeBreach Labs tarafından yapılan araştırma MacAfee’nin tüm yazılımlarında güvenlik açığı olduğunu ortaya koydu. Şirket kritik açık ile ilgili McAfee’yi bilgilendirdi. McAfee ise kısa sürede güvenlik yaması yayınlayarak söz konusu açığın ortadan kalktığını duyurdu. CVE-2019-3648 kodu ile yayınlanan güvenlik riskinin kötü niyetli kişilerin DLL dosyalarına izinsiz erişimine zemin hazırladığı belirtiliyor.

Antivirüs yazılımının imzası bulunmayan DLL dosyalarını incelemeden yetkilendirme yapması nedeniyle siber korsanlar karşı tarafa saldırı düzenleyebiliyor. Hackerların sızma işlemi yapmaları için işletim sisteminin yönetici profil tarafından açılması gerekiyor. Halihazırda Windows’un yetkilendirme araçlarında sorunlar olduğu biliniyor. Bu nedenle siber saldırganlar kolaylıkla güvenlik açıklarını değerlendirebiliyor.

Yetkilendirmede bulunan açık sayesinde saldırganlar zararlı yazılımlarını McAfee’nin korumasından kolaylıkla atlatabiliyor ve güvenilir dosyalar kategorisine ekliyor. Uzmanlar açıkla ilgili “Antivirüs yazılımının saldırganlar tarafından oluşturulmuş kodu algılayamaz. Çünkü yazılım herhangi bir doğrulama olmadan yüklemeye izin veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

McAfee’nin Kurucusu Kripto Paralar Hakkında Konuştu

McAfee’nin Kurucusu Kripto Paralar Hakkında Konuştu

Güvenlik yazılımının kurucusu John McAfee daha önce pek çok sansasyonel konu ve demeç ile gündeme gelmişti. Ünlü isim son olarak kripto para ve bu paralar ile işlenen suçlara dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. McAfee kripto paralar ile ilgili işlenen suçlarda servis sağlayıcı şirketlerin herhangi bir sorumluluğunu olmadığını söyledi.

Ticari platformların suçlanmaması gerektiğini söyleyen John McAfee, “Bu sorumluluğu girişimci olarak üstüme koyamazsınız. Gelecekteki bir suçun ne olacağını önlemede sana yardım etmemi isteyemezsin.” diye konuştu. Şirketlerin şüpheli davranışları izlemek gibi bir sorumluluğu olmadığını söyleyen McAfee, devletlerin ve hükümetlerin bu konuda daha aktif olması gerektiğini ifade etti.

Facebook’un kripto parası Libra hakkında da değerlendirmede bulunan ünlü isim, geliştirilen paranın insanlara özgürlük tanımaktan ziyade tam anlamıyla bir takip mekanizmasının oluşturulmak istendiğini söyledi. Facebook’un halihazırda çok geniş bir kişisel veri havuzuna sahip olduğuna dikkat çeken McAfee, bu bilgilerin finansal işlemler ile birlikte Libra’ya aktarılacağını iddia etti.

Bilindiği üzere Facebook’un Libra projesi başta devlet kurumları olmak üzere pek çok çevreden eleştiri alıyor. John McAfee de Libra’yı eleştirenler arasında katılmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum