Yatırım yapmaya başla!

Ekonomistler MB Başkanı’nın Sokağa İnip, Esnafı Gezmesi Gerektiğini Düşünüyor

Murat Uysal’ın açıklamalarını değerlendiren ekonomistler, Merkez Bankası Başkanı’nın piyasayı çok yakından takip etmesi, sokağa inerek, esnafı ve fabrikaları gezmesi gerektiğini söyledi.
Ekonomistler MB Başkanı’nın Sokağa İnip, Esnafı Gezmesi Gerektiğini Düşünüyor

8 Temmuz 2019 itibarıyla Murat Çetinkaya’nın yerine göreve getirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Pazartesi günü gazetecilerin karşısına çıkarak, ilk açıklamalarını yaptı.

Bankanın yeni dönem stratejileri hakkında bilgi veren Uysal, şeffaflık vurgusu yaparak para politikası belirlenirken enflasyon ve iktisadi faaliyetlerin esas alınacağını söyledi. Uysal’ın açıklamalarını değerlendiren ekonomistler, Merkez Bankası Başkanı’nın tıpkı New York FED Başkanı’nın yaptığı gibi sokağa inerek, esnafı ve fabrikaları gezmesi gerektiğini belirtti.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, enflasyon öncelikli bir politikanın sadece Merkez Bankası’nın yaklaşımıyla yapılamayacağını söyledi.

Enflasyon Öncelikli PolitikaHükümetin enflasyonun düşürülmesi amacıyla uygulanacak politikalarda taviz vermemesi ve maliyet stratejilerinin buna uygun şekilde yapılması gerektiğini vurgulayan Arzova, Uysal’ın açıklamalarını değerlendirdi.

Merkez Bankası’nın piyasayı çok yakından takip etmesi, başkanın ise sokağa inerek, fabrikaları ve esnafı ziyaret etmesi gerektiğini dile getirdi. Bankanın rezervlerini artırma konusunda nasıl bir yol izleyeceğini de kamuoyu ile paylaşması gerektiğini belitti.

Sermaye Piyasası Kanunu’nda finansal araçların kullanımını kolaylaştıran değişiklikler yapılması gerektiğini ifade etti.

Sermaye Piyasası KanunuYeni ödeme sistemlerini de baz alan bütünleşik bir yapının kurulması gerektiğini söyleyen Arzova, yeni dönemde kripto paraları da ödeme sistemine dahil edebileceğini anlattı. Banka güçlü bir finansal sektörün oluşması için kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlandığını duyurmuştu.

Küresel risk unsurlarını, değişimleri ve ticaret savaşlarının sonuçlarını göz önünde bulundurarak adımlar atılması gerektiğini sözlerine ekledi. Merkez Bankası’nın piyasalarla olan iletişiminin, güven ortamının artması açısından çok önemli olduğunun altını çizdi.

QNB Finansinvest Baş Ekonomisti Burak Kanlı, yeni dönemde Temmuz’dan itibaren Merkez Bankası’ndan faiz indirimi bekliyor.

Faiz İndirimi BeklentileriEnflasyonun yanında iktisadi faaliyetlerin de esas alınacağını aktaran Kanlı, zorunlu karşılık araçlarının da etkin bir şekilde kullanılmaya başlanacağını açıkladı. Uysal’ın şeffaflık ve etkin iletişim politikasını sıklıkla vurguladığını söyleyen Kanlı, bu sayede piyasa ile ayrışmaların azalacağını anlattı.

Daha önceki yıllarda banka ile piyasa arasında kopukluk olması sebebiyle çok ciddi dalgalanmaların yaşandığın sözlerine ekledi. Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek ise Uysal’ın yaptığı açıklamalar içerisinde, zorunlu karşılıklar dışında diğer tüm konuların son dönemde zaten gündemde olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum