Mazot Gelecek Zamla Birlikte Tarihinde İlk Defa 5 Lirayı Görecek!

Akaryakıt zammı hızana yetişemediğimiz bugünlerde, benzine gelen yüksek zamdan sonra bu geceden itibaren motorinde de artışa gidilecek. İşte detaylar...

2017 yılını vergi ve benzin zam senesi olarak kabul edebiliriz. Ağustos ayından beri fiyatları düşürülemeyen hatta sabitlenemeyen benzine haftada iki kere zam gelmeye başladı. Geçtiğimiz gün benzine gelen artışla birlikte litre fiyatı ortalama 5.63 TL olmuştu. PUİS’ten gelen açıklamalara baktığımızda motorine zam gözükmüyordu.

Ancak uzmanlar tarafından, motorine de yüklü artış yapılacağı söylenmişti. Bu geceden itibaren döviz dalgalanmaları vs. nedenlerle bağdaştırılan motorine 10 krş zam gelecek.

Gelen zamla birlikte mazot ilk defa tarihinde 5 TL’yi geçmiş olacak.

Artışın ardından ortalama olarak mazot litre fiyatı 5.07-5.08 TL arasında olacak. Biraz geriye doğru yani 2011 yılına gittiğimizde; motorin fiyatının 3 lira olduğunu görüyoruz. Aradan geçen 1 sene de yani 2012 yılında motorin rekor seviyeye gelerek 4 TL’nin üzerine çıkmıştı. Bundan sonra hızlı bir artış beklenmiyordu ancak günümüze kadar fiyatlar 5 TL’yi geçti.

Bazı senelerde hızlı yükselişler durarak bir ara akaryakıt fiyatları gerileyeme gitmişti.

2016 yılında motorin litre fiyatı 3.34 TL di. Biliyoruz ki bu fiyatlar kısa süreli bu şekilde kalıp, sonrasında grafik sürekli yukarıyı göstermişti.

Bu fiyatlar düşer mi? Herkesin şu anda aklından geçen tek soru bu olsa gerek. Ana petrol rezerv ülkelerindeki fiyatlar ve bizdeki döviz dalgalanmaları durursa bir ihtimal düşer. Bir ihtimal diyorum çünkü varil fiyatları diğer ülkelerde düşüşe geçse de bize hiç bir zaman yansımamıştır.

Nasıl düşerin bir başka cevabı ise üstündeki vergi yükünü kaldırmak. Yani akaryakıta koyulan %60‘lık vergi biraz daha aşağıya çekilirse yine bir nebze rahatlama olabileceğini düşünüyorum.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı