Yatırım yapmaya başla!

Mazda İçten Yanmalı Benzinli Motorların Mantığını Baştan Yazıyor!

Japon Mazda, dünyaya içten yanmalı motorların bitmediğini kanıtlamak için Skyactiv-X'i geliştirdi. İşte detaylar...
Mazda İçten Yanmalı Benzinli Motorların Mantığını Baştan Yazıyor!

Markaların çıkarttığı ve hayatımıza giren yeni nesil motor ünitelerini bir çok kere sizlerle paylaştık. Son günlerde herkesin dilinde dolanan bir şeyde; içten yanmalı motorların artık modasının geçtiği, kısa sürelerde turbosuz eski nesillerin biteceği söylenmektedir.

İşte tam bu noktada Mazda devreye girerek buna karşı geliştirdiği Skyactiv-X ile cevap veriyor. Hatta Japon temsilcinin Skyactiv ile yaptığı devrimler Toyota’nın dikkatini çekmişti ve milyar dolarlık tesis için ortak çalışmalar başlatılmıştı. Mazda’nın az bütçeli Ar-Ge çalışmalarından çıkan yeni içten yanmalı motoru, yapılan değer testlerinde göz doldurucu sonuçlar veriyor.

Mazda’nın iddası, Skyactiv’in dizel motorlar kadar verimli olacağıdır. Yeni motorun çalışma prensibine sıkıştırmalı ateşleme sistemi verilmiş.

Dizel motorlarda gerçekleşen yakıt hava karışımının aşırı basınçla pistonlarla itilmesini, bu sefer bir benzinli motor gerçekleştirecek.

Peki bunun avantajı nedir diye sorarsanız da; %25 yakıtta tasarruf ve %30 daha fazla tork elde edilmiş.

Yerini aldığı Skyactiv’in “X” olanından artık %35-45 arası daha yüksek verim alınacağı söylendi.

Japon Mazda bu moturunu araçlarına koyduğu andan itibaren, yeni teknolojide seri üretim yapılan ilk marka olacak. 2019 yılınında da tüm araçların Skyactiv-X ile çıkacağı da kesinleşti.

Yine bir Mazda girişimi ve yine bizleri şaşırtan teknolojisini gördük. Oldukça sessiz hareket eden bir firma gibi gözükse de, uzun yıllardır herkesin söylemiş olduğu “Mazda’nın benzinlisi bozulmaz” düşüncesi aslında herşeyi açıklıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum