Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Mazda İçten Yanmalı Benzinli Motorların Mantığını Baştan Yazıyor!

Japon Mazda, dünyaya içten yanmalı motorların bitmediğini kanıtlamak için Skyactiv-X'i geliştirdi. İşte detaylar...

Markaların çıkarttığı ve hayatımıza giren yeni nesil motor ünitelerini bir çok kere sizlerle paylaştık. Son günlerde herkesin dilinde dolanan bir şeyde; içten yanmalı motorların artık modasının geçtiği, kısa sürelerde turbosuz eski nesillerin biteceği söylenmektedir.

İşte tam bu noktada Mazda devreye girerek buna karşı geliştirdiği Skyactiv-X ile cevap veriyor. Hatta Japon temsilcinin Skyactiv ile yaptığı devrimler Toyota’nın dikkatini çekmişti ve milyar dolarlık tesis için ortak çalışmalar başlatılmıştı. Mazda’nın az bütçeli Ar-Ge çalışmalarından çıkan yeni içten yanmalı motoru, yapılan değer testlerinde göz doldurucu sonuçlar veriyor.

Mazda’nın iddası, Skyactiv’in dizel motorlar kadar verimli olacağıdır. Yeni motorun çalışma prensibine sıkıştırmalı ateşleme sistemi verilmiş.

Dizel motorlarda gerçekleşen yakıt hava karışımının aşırı basınçla pistonlarla itilmesini, bu sefer bir benzinli motor gerçekleştirecek.

Peki bunun avantajı nedir diye sorarsanız da; %25 yakıtta tasarruf ve %30 daha fazla tork elde edilmiş.

Yerini aldığı Skyactiv’in “X” olanından artık %35-45 arası daha yüksek verim alınacağı söylendi.

Japon Mazda bu moturunu araçlarına koyduğu andan itibaren, yeni teknolojide seri üretim yapılan ilk marka olacak. 2019 yılınında da tüm araçların Skyactiv-X ile çıkacağı da kesinleşti.

Yine bir Mazda girişimi ve yine bizleri şaşırtan teknolojisini gördük. Oldukça sessiz hareket eden bir firma gibi gözükse de, uzun yıllardır herkesin söylemiş olduğu “Mazda’nın benzinlisi bozulmaz” düşüncesi aslında herşeyi açıklıyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle