Yatırım yapmaya başla!

Mazda’nın “Wankel Motor Mucidi” Hayata Gözlerini Yumdu!

Mazda'nın dünyaya nam salmış, farklı teknolojileri barındıran motorunun mucidi Kenichi Yamamoto, bugün hayata gözlerini yumdu!
Mazda’nın “Wankel Motor Mucidi” Hayata Gözlerini Yumdu!

Mazda’nın “Rotary” olarak da geçen Wankel Motor‘un duayeni hayata gözlerini yumdu. Kenichi Yamamoto, hayatını en dipten başlayarak zirveye çıkmış bir insandır. Herkesin bazen anlam veremediği Wankel tipi motorların icadı, geliştirilmesi ve tanılmasının başrol oyuncusu bizzat kendisidir.

1922 yılında Hiroşima’da dünyaya gelen Yamamoto, 95 yaşında vefat etti. Tokyo Üniversitesi‘nden mezun olmasına rağmen haddiden fazla zorlu geçecek yıllara yelken açmıştı. Savaş dönemleri sırasında aile üyelerinden bazılarını kaybetmiş.

Çalışma hayatına ilk olarak Toyo Kogyo adında bir kamyonet firmasında başlamış.

Japonya’ya yapılan büyük bombandırman harekatlarından Toyo Kogyo, ufak yaralar alarak kurtulmuş. Aslında Mr. Wankel tam olarak ilerideki hayatını burada şekillendirmiştir.

Çünkü üstün zeka ve yetenekleri Yamamoto’yu bir anda yönetici yapmıştı. Aldığı rütbeyle beraber aynı firma çatısı altında Mazda‘nın kamyonet modeline bir motor geliştirmişti.

Çalışma hırsının mükafatını Mazda’nın başına geçirilmesiyle almış.

Kenichi Yamamoto

3 tekerlekli bir Mazda kamyonete yaptığı motor sayesinde ismini duyuran Kenichi Yamamoto, Rotary motorların başına getirilmiş.

Sizce bundan sonra neler olmuştur? Hızlıca işinde vazgeçilmez olan Japon mühendis, Mazda’nın Cosmo Sport aracını bir anda ortaya çıkardı. 1967 yılında Cosmo seri üretime alınmasıyla, Mazda tarihinin asıl başlangıcı yapılmış oldu.

Rotary Motor’dan ziyada Kenichi Yamamoto’nun yaptığı üstün motoru Wankel olarak biliriz.

Wankel’in son nesil yerleştirildiği ve eski yıllardan gelen temel düşünceyle, yeniden hayata geçtiği Mazda’nın, en iyi spor arabalar yazımızın da baş köşesinde olan RX-8’i dir.

Kısaca 1.3L hacme sahip Wankel Motor’lu Rx-8, 231 beygir gücü iliklerimize kadar hissettirdiği ses ve ivmelere sahiptir. Paratic.com ailesi olarak bu büyük ustayı saygıyla anıyoruz!!!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum