Yatırım yapmaya başla!

35 Yıl Sonra Güneşe Çıkan Mazda’nın Le Mans Aracı 254i!

Mazda'nın 1982 yılında Le Mans yarışlarında kullandığı 254i modeli uzun bir süreden sonra bulundu ve yenilemeye alındı!
35 Yıl Sonra Güneşe Çıkan Mazda’nın Le Mans Aracı 254i!

Birçoğumuzun, böyle bir Mazda’nın varlığından haberi yoktur. Özel bir amaç için inşa edilen 254i, Le Mans’ın sıcak asfaltında saatlerini geçirmiş bir model. Çelik kadar sağlam bir yapı üzerinde inşa edilen Mazda 254i, 1982 yılında kullanılmış. Hayatta tek kalan örneğine baktığımız Mazda yarış aracı, çok uzun bir aradan sonra bulunabilmiş. Aklımıza 35 yıldır hapsolduğu bodrum katından çıkartılan Alfa Romeo Giulietta geldi.

254i’nin aynı dönemlerde yarışa çıktığı bir ikiz kardeşi daha varmış ancak onun akibeti bilinmiyor. Hurdaya çıkarıldığı düşünülen ve aranan Mazda, en sonunda bulunabilmiş. RX-7 şasisi üzerine yapılan bu çalışmada, özel olan birçok durum mevcut!

254i’den bir tane daha olduğundan bahsetmiştik.

Aynı olan seri araçların sadece kaporta renkleri farklı. Yapılan araştırmalar sonunda beyaz renkli olarak gördüğümüz Le Mans aracı, öncesinde pembe renkliymiş. Fuji Speedway yarışındaki bir kaza sırasında da sarı renkli olanı kullanılamaz bir duruma gelmiş.

Aracın, Le Mans’ta koşturan yarış otomobili olduğu da doğrulanmış.

Japonya’ya getirilen model, MazdaSpeed baş tasarımcısı Bay Tachimoto tarafından doğrulandı. Tachimoto, fren sistemine ve arka süspansiyona bakarak aracın kimliğini doğrulamış. Kesin olarak 254i’nin eski 253i şasisi üzerine inşa edildiği ispatlanmış.

Mazda 254i, NO:82 numarasıyla 1982 Le Mans 24 yarışını 14. sırada bitirmiş.

Yokiro Terada, Allan Mofatt ve Takashi Yorino tarafından sürülen ilk otomobil olan No:82, ekibin uzun süredir devam etmekte olan etkinliği sağlam bir şekilde tamamlama hedefini gerçekleştirmiş. İkinci 254i, No:83 Tom Walkinshaw, Chuck Nicholson ve Peter Lovett tarafından sürülmüş. 180 tur sonrası emekli olmadan önce 8. sırayı almış. Yarışı bitiremese de tarihteki yerini sabitlemiş.

Japon tuning evi RE Amemiya‘dan Isami Amemiya, aracı Powercraft mağazasına taşınmasını istedi. Mazda’nın isteği üzerine orada kapsamlı bir restorasyon geçirecek. 254i kullanılan 296 ps’lik motorla birlikte dış kısmı komple yenilemeye alınacak. Böylelikle 35 yıl sonra gün ışığına çıkartılan Mazda Le Mans yarış aracı klasiklerde yerini almış olacak…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum