Yatırım yapmaya başla!

Mazda 680 Bin Aracını Geri Çağırdı!

Çinli otomobil üreticisi FAW, Mazda'ya da verdiği bir parçanın, kusurlu olarak bantlardan çıkarıldığını tespit etti. İşte detaylar...
Mazda 680 Bin Aracını Geri Çağırdı!

Çin Kalite Denetleme, Teftiş ve Karantina İdaresi, Çinli otomobil ve parça üreticisi FAW‘ın, yanlış imalat yaptığını tespit etti. Çin’de 1958 yılında kurulan FAW, ülkesinde açılan ilk otomotiv firmasıdır. FAW’ın hatalı yaptığı malzemenin hava yastığı olduğu bildirildi. Bu firma ürettiği ürünlerini kurucuları olan Volkswagen ve Mazda‘ya vermektedir. Yaklaşık 10 gün önce ünlü hava yastığı üreticisi Takata firmasının büyük hatasından dolayı iflas kararı ile dünya çalkalanmıştı.

Son gelen bu habere göre hatalı üretilen hava yastıklarının Mazda 6 modellerine takıldığı tespit edilmiş. Diğer taraftan, 6 Serileri dışında başka modellere de hatalı ürün takılmış mı diye ileriki günlerde farklı modellerinde çağrılması veya tespiti bekleniyor. Kusurlu araç üretiminde Çin bu sene, 680 bin 642 aracıda eklediğimizde, 4 milyon 490 bin adet araç geri çağırmış oluyor. İlk 5 ayda çıkan bu rakamların daha da büyümesinden korkuluyor. Bir kısım geri çağırma hafif kusurdan olsa da ölüm tehlikesi taşıyan durumlarda gözlemlenmiş.

Mazda’nın 680 bin 642 aracının hava yastıklarında, jeneratörlerinin kopma tehlikesinden dolayı servislere geri çağrılıyormuş.

FAW’ın bu jeneratör hatası çarpışma anında ya açılmayacağını ya da beklenmedik anda açılma eğilimi göstereceği söylendi.

Çinli firmanın servislere gelen Mazda 6 müşterilerinden onarım için ücret talep etmeyeceği de ayrıca bildirildi.

Yapılan hataya karşı şirketin maddi olarak ne kadar zarar edeceği daha bilinmiyor.

Yapılan açıklamalarda hava yastıklarının onarılması ön görülmüş. Merak edilen onarımla bu hata halledilebilecek mi? FAW’ın bu hatası, VW’ye bağlı bir firma olmasından dolayı Alman firmanın da arabalarında böyle bir hata çıkar mı sorusunu doğuruyor!

İlerleyen günlerde kusurlu üretimin hangi boyutlarda olduğu daha net anlaşılacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum