Yatırım yapmaya başla!

Mazda 2020 Yılında Yeni Dizel Motorunu Piyasaya Sürecek!

Otomobil şirketlerinin çoğunluğu dizel motordan vazgeçip, benzinli motor geliştirmesini durdururken, Mazda gelecek sene şaşırılacak bir dizel ünitesini piyasaya çıkartacak.
Mazda 2020 Yılında Yeni Dizel Motorunu Piyasaya Sürecek!

Bu haber size de ilginç gelmiş olabilir. Otomotiv, önemli ölçüde fosil yakıtlı araç üretimlerini keserek, EV araçlara yönelik gelişmeler yapmakta. Fabrikaların platform düzenleri yakıt hücreli araçlara göre ayarlamakta. Ancak Mazda bunları yaparken de dizel ve benzinli motorlarının her daim marka içerisinde olacağını söyledi. Uzun zamandır da benzinli araçların, yakın gelecekte düşünülenin aksine kullanılacağını belirtmişti.

Japon markanın motorlar konusundaki başarısı ve sağlamlığı, dünyaca bilinmekte. Normalden Ar-Ge’sine daha fazla para harcayıp en iyisini çıkarmak istiyor. Öyle ki emisyon sınırlarıyla ilgili gündemden düşmeyen ve şirketlere sıkıntı olan ABD’ye Mazda aldırış etmeden Skyactive-D dizel motorlarını yollamaya başlamıştı. Şimdi ise gelecek sene daha iyi bir dizel motorla piyasada yer alacağını bildirdi. İşte detaylar;

Mazda’nın en başta medeni cesaretini kutluyoruz. Çünkü geniş pazara sahip ülkelerde dizel motora olan ilgi azaldı!

Volvo ve bazı firmalar fosil yakıtlı araç üretimlerini tamamen bitirerek, sadece elektrikli otomobiller üretmek istediklerini dile getirmişlerdi. Radikal kararların ardında da Mazda, “benzin ve dizel bizde devam edecek” diyerek 2020 yılı için yeni dizel motorunu duyurdu.

Mazda, dizel ve benzinli motorlarını, tamamı elektrikli ve plug-in hibritlerle birlikte geliştirmee devam edeceğini söyledi. Mercedes içten yanmalı motorlarında bundan sonra geliştirme yapmayacağını açıklamıştı.

Mazda’nın Avrupa Ar-Ge’si patron Christian Schultze, “Dizel motorlara bağlıyız. 2020 yılında dizel motorlara yeni bir yaklaşımımız var. Size dizel motorların ne kadar temiz ve verimli olabileceğini göstereceğiz.” dedi.

Mazda’nın tam olarak ne demek istediği; eğer ki önemli olan doğaya verilen zarar ve emisyon değer sınırlarının aşılmamasıysa, biz bunu dizel motorumuzda zaten hallediyoruz anlamı çıkıyor. Gelecek sene Uzak Doğulu markadan kendisinin de dediği gibi “2020’de şaşıracaksınız” sözleri aşırı merak uyandırıyor.

Akla ilk gelen ise Mazda’nın buji kontrollü, dizel mantığında çalışan Skyactive-X gibi yeni dizelin de aynı şekilde yapılması. Böyle olması gerekiyor çünkü bazı Japon mühendisler, dizel ile benzinli arasında çok az bir farkın kalacağını söylüyorlar.

Mazda, sürdürülebilirliğe “çoklu çözüm yaklaşımı” dediği şeye sahiptir. Benzinli motorlar ve yeni nesil dizel ile birlikte elektrikli, takmalı hibrit, seri hibrit ve menzil genişletici araçlar sunacak. Sonuç olarak birileri dizeli kafasından silmiş olsa da Mazda, biz bitti demeden bitmez sinyalini çoktan vermiş oldu!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum