Yatırım yapmaya başla!

Mazda 2019 Yılında Rotary – Wankel Motorunu Hibrit Desteği ile Tekrar Getiriyor!

Dünyanın en gelişmiş motorlarından biri olarak gösterilen Wankel, Mazda tarafından yeniden canlandırılıyor.
Mazda 2019 Yılında Rotary – Wankel Motorunu Hibrit Desteği ile Tekrar Getiriyor!

Herkesin merak ettiği ancak ne olduğu fazla anlaşılmayan bir motor tipinden bahsedeceğiz. Adını en çok Mazda ile duyduğumuz bu rotary motor, Felix Wankel tarafından icat edilmiştir. Ve 20. yy’da son geliştirilen ünite olarak da tarihe geçmiştir. 1923 yılında patenti alınan Wankel’in daha yakın tarihlerine baktığımızda aslında kalan pek bir şey yok. Japon markanın RX7 – RX8 modellerinde kullanılan bu motor tipi, avantajlarından çok sonradan oluşan dezavantajlarından dolayı tercih edilmemişti.

Çünkü 80 bin ile 100 bin km arasında komple yenilenmeyi bekleyen Wankel, yüksek yakıt tüketimiyle de gündeme gelmişti. Ancak teknoloji bakımından rotor parçalarla hareket sağlaması, halen daha konuşulan konular arasında. Şimdi gelen habere göre Mazda, 2019 yılında Wankel’i yeni nesil adı altında ve hibrit motorla destekleyeceğinin müjdesini verdi.

Şirketin planları aslında tamamı elektrikli araç üzerine. Sanırım Toyota ile ortak tesis açma da bu yüzden.

Ancak daha öncesinde bu elektrik motoru Wankel teknolojisiyle sunabilmek.

Herkesin merakla beklediği bu motorun, az parçayla büyük işler yapabilmesi de cezbedici tarafı. Çünkü atmosferik ve düşük hacimli motorlardan yüksek güç üretmek kolay değildir. Turbo seçeneği yok denecek kadar az olan Wankel’in yeni nesillerinde neler sunulacak merak konusu oldu.

Sorulan sorulardan birisi de; tamamı elektrikli araçlar varken hibrite yatırım ne kadar mantıklı? Mazda zaten geçtiğimiz yıl içten yanmalı motorların bizlerin tahmin ettiğinden daha uzun yıllar kullanılacağı ve ölmeyeceğini savunmuştu. Yani Japon markanın atmosferik sevdasını hiç bir şey öldüremeyecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum