Yatırım yapmaya başla!

Mazda, 2016 Model Tüm MX-5’ler için Geri Gel Çağrısı Yaptı!

Mazda'nın yaptığı bir hata nedeni ile MX-5 Cabrio'ların 2016 model yılı olanlarına servislere geri gel çağrısı yapıldı.
Mazda, 2016 Model Tüm MX-5’ler için Geri Gel Çağrısı Yaptı!

Mazda, yaptıkları bir üretim hatasından sonra kompakt cabriosu MX-5′lere servislere gelmeleri için çağrıda bulundu. Bir süredir araç dünyasından çoklu toplatma veya geri çağırma hikayesi duymuyorduk.  En son ve şaşırdığımız çağrı, Audi’den gelmişti ve henüz yeni çıkan E-Tron SUV’larda çıkan hatadan kaynaklı geri gelmeleri istenmişti.

Mazda MX-5’in ciddi kaza riski taşıdığı bildirildi. Üretim hatasından hem araç içerisindeki kişilerin hem de diğer sürücülerin zarar görebileceği aktarıldı. İşte Mazda’nın spor aracında çıkan hata;

MX-5’in alt takım piminin uygun olmayan bir kaynak sebebiyle, kızak plakasının düşebileceği söylendi.

NHTSA’nın raporlarını incelediğimizde, kaynak temas pimi diye geçen uygulamanın araç altı bağlantı noktalarında uygunsuz yapıldığı belirlenmiş. Aracın alt kısmındaki sorunda, metal parçalar yerinden çıkabiliyor. Yüzde yüz kaza riski taşıyan hatalı parçadan, aracın kendi sürücüsü bir anlık panik yapıp, yoldan çıkmasına neden olabilir.

Bunun dışında alttan kopan parçanın araçtan kurtularak arkadan gelen araç sürücülerine giderek, onların da kaza yapmalarına neden olacağından söz edildi. MX-5 kullanıcılarının metal plakalarında bir sorun varsa, “tıngırtı” veya “çıngırak” tonlarında bir ses duyacakları söylendi. Mazda, çıkacak bu metal sesinin ardından kullanıcıların yola devam etmelerini önermiyor.

Çıkan rakamlara göre 2.476 adet MX-5, potansiyel olarak durumdan etkileniyor.

Adet olarak aşırı bir rakam olmasa da risk neticesinde, ciddi bir konu. 26 Mayıs-6 Temmuz 2015 yılında üretilen ve 2016 model yılına ait olan spor araçların yetkililer, yüzde birinde bu kusur olduğuna inanıyor. Şirket teknisyenleri bahsi geçen kaldırma plakalarını ücretsiz olarak değiştirecek.

Takılacak yeni parça, daha sağlam kaynak işlemiyle montajı yapılacak. O yüzden Japon firma bu durumun bir daha yaşanmayacağını aktarıyor. Tespit ve bilgilendirme bu ayın başında araç sahiplerine yapılmış.

MX-5’e yenilecek parçanın üretim süresi durumuna göre 26 Ağustos öncesinde Mazda’nın müşterilerine ulaşması bekleniyor. Konu ile ilgili tüm detaylara NHTSA’dan Araç Güvenlik Hattı aranarak veya site üzerinden bakılarak bilgilendirmenin yapılabileceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum