Yatırım yapmaya başla!

Mayıs’ta Mücevher İhracatında Önceki Yıla Göre %44,3’lük Artış Kaydedildi

Mücevher İhracatçıları Birliği, 2019’un Mayıs ayına ilişkin ihracat verilerini açıkladı. Buna göre meydana gelen %44,3’lük artışla 362 milyon 190 bin 788 dolarlık mücevher ihracatı gerçekleştirildi. Detaylar aşağıda;
Mayıs’ta Mücevher İhracatında Önceki Yıla Göre %44,3’lük Artış Kaydedildi

Mücevher İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre, 156,4 milyon dolarla Yakın ve Orta Doğu Asya ülkeleri Mayıs’ta en fazla ihracat yapılan yerler olarak belirlendi.

Mücevher ihracatında ilk sırada yer alan söz konusu ülkeleri 75,5 milyon dolarla Avrupa Birliği izlerken, 40,1 milyon dolarla diğer Asya ülkeleri, 38,3 milyon dolarla diğer Avrupa ülkeleri ve son olarak 24,3 milyon dolarla Kuzey Amerika takip etti.

Birleşik Arap Emirlikleri ise %68 oranındaki artış ve 112,1 milyon dolarla ihracatın en fazla gerçekleştiği ülkelerin başında geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri İhracatın En Fazla Gerçekleştiği Ülkelerin Başında GeldiBirleşik Arap Emirlikleri’ni %907’lik artış ve 24,2 milyon dolarla İsviçre izlerken, %1136’lık artış ve 24 milyon dolar ile İngiltere takip etti. Daha sonra sırasıyla %19 azalış ve 22,7 milyon dolar ile Amerika Birleşik Devletleri, %11 azalış ve 20,7 milyon dolarla Hong Kong geldi.

Bu yılın Mayıs ayında yapılan 362,1 milyon dolarlık ihracatın lider ürün grubu ise %48’lik pay ve 175,4 milyon dolar ile altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası olarak belirlendi. Bu grubu %41’lik pay ve 149,9 milyon dolarla işlenmemiş ve yarı işlenmiş altın izlerken, %3’lük pay ve 12,4 milyon dolar ile pırlantalı altından mamul mücevherci eşyası ve aksamı takip etti.

Sıralamanın devamında %3’lük pay ve 10,6 milyon dolar ile gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası yer alırken, bu grubu %2’lik pay ve 5,8 milyon dolarla kıymetli metallerin veya kıymetli metallerle kaplama metallerin döküntü ve artıkları takip etti.

Mücevher İhracatçıları Birliği, 2019’un 5 aylık dönemindeki toplam ihracatını 1 milyar 444 milyon dolara çıkardı.

Mücevher İhracatçıları Birliği Toplam İhracatını 1 Milyar 444 Milyon Dolara ÇıkardıÖte yandan açıklamada, Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar’ın görüşlerine de yer verildi. Kamar, Mücevher sektörünün stratejik bir sektör olarak kabul edilerek her ay ihracat rekoruna imza atması için altının serbest dolaşımda olması ve altınla yapılan ticaretin serbest bırakılması gerektiğinin altını çizdi.

Kamar ayrıca, “2018 yılında %35’lik ihracat artışı ile ihracatını en fazla artıran iki sektörden biri olarak 2019 yılının beş ayında hedeflediğimiz seviyeleri yakalamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mücevher ihracatımızı maksimize edebilmenin iki yolu var; bunlardan biri turizm açısından dünyanın sayılı uğrak noktalarından biri olarak kabul edilen ülkemize turistlerin yanlarında 2-3 kilogram altınla girişlerinin serbest bırakılması, diğer yolu da mevcut döviz baskısının kırılabilmesi için altınla ticaretin serbestleşmesidir.” şeklinde görüş bildirdi.

Her iki yöntemin de yasallaştırılarak mevcut ihracat rakamlarının katlanacağına inandıklarını belirtirken, özellikle altının serbest dolaşımda olmasıyla iç piyasada faaliyet gösteren tüm sektörlerin rahat bir nefes alacağını müjdeledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum