Yatırım yapmaya başla!

Mayıs’ta 13,96 Milyar Dolara Çıkan İhracat Aylık Bazda Rekor Kırdı

İhracat, Mayıs ayında 13,96 milyar dolara çıkarak, aynı aylar içerisinde tarihi rekorunu kırdı. TİM tarafından açıklanan verilerin detayları haberimizde...
Mayıs’ta 13,96 Milyar Dolara Çıkan İhracat Aylık Bazda Rekor Kırdı

1,5 yıldır kesintisiz bir şekilde artış gösteren ihracat rakamları, Mayıs ayında da 14 milyar dolara yaklaşarak rekor kırdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre; Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %12,2 artarak 13,96 milyar dolara yükseldi. Son 12 aylık dönemde ise %10,1 artışla 161,7 milyar dolar oldu. İhracat Nisan ayında ise 13,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti.

2018 Mayıs döneminde ihracat 13,96 milyar dolar ile aylık bazda, tarihinin en yüksek seviyesini gördü.

Mayıs ayları dikkate alındığında söz konusu dönemde rekor kırılırken, Mart ayında ise 15 milyar 106 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ihracat rakamına ulaşılmıştı. İhracattaki artış 2016 yılının Kasım ayından bu yana aralıksız devam ederken, son 8 aydan bu yana ise çift hanede geliyor.

İhracat miktar bazında Mayıs ayında %3,8 artışla 10,5 milyon ton oldu.

Ocak ve Mayıs aylarını kapsayan dönemde %9,3 artışla 69 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık dönemde 2017 yılına göre %10,1 artışla 161,7 milyar dolara yükseldi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, gelen rekor seviyelerin gurur verici olduğunu, Türkiye’nin ihracatta rekorlar kırdığı ve büyümede birçok ülkeyi geride bıraktığı bu dönemde, döviz kurlarında görülen seviyelerin manidar olduğunu ifade etti. Merkez Bankası’nın aldığı önlemler ve seçim sonrasında yeni hükümetin kurulması ise kurdaki oynaklığın sona ereceğini sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2018 yılı sonunda ihracatın 170 milyar doları aşacağını söyledi.

Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulunan Zeybekci, gelen ihracat rakamlarından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ihracatçının gayreti ve bu alanda çalışan kişilerin üstün performansı sayesinde yıl sonunda 170 milyar doların aşılacağını belirtti. Ek olarak cari açık sorununu tarihe gömecek adımlar atıldığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum