Yatırım yapmaya başla!

May Hükümeti Parlamento’dan Önce Avam Kamarası’nda Oylandı ve Kaybetti

11 Aralık'taki Brexit oylaması öncesinde konu ile ilgili yasal tavsiyeyi açıklamayan May'in Parlamento'yu aşağıladığı hükmedildi. Avam Kamarası'nın önergesi oylandı ve May kaybetti. İşte detaylar;
May Hükümeti Parlamento’dan Önce Avam Kamarası’nda Oylandı ve Kaybetti

Brexit’in sancılı süreci devam ederken, Theresa May ve hükümeti için daha da zorlu zamanlar geliyor. Kritik bir aşamaya gelindiği bugünlerde İngiltere’deki Avam Kamarası, May hükümetinin 11 Aralık tarihinde yapılacak Brexit oylaması öncesinde, konuyla ilgili olarak yasal tavsiyeyi açıklamadığı için Parlamento’yu aşağıladığına hükmetti. Bu karar, Brexit anlaşmasının kaderiyle ilgili önemli bir gösterge olarak görüldü.

May hükümetinin, Brexit konusunda Parlamento’nun işlemesini engellediği iddiaları ile “Parlamento’yu aşağılama” önergesi kabul edildi.

"Parlamento'yu Aşağılama" ÖnergesiMuhalefet partilerinin ortak başvurusu ile gündeme alınan oylama, 293’e karşı 311 oyla kabul edildi. May hükümetini dışarıdan destekleyen Kuzey İrlanda’nın aşırı sağ ve İngiltere ile birlik yanlısı olan Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) 10 milletvekilinin oylamada muhalefet ettiği belirtildi.

Bu girişim, İngiltere Başsavcısının Brexit Anlaşması konusundaki hukuki görüşünün bütününü “Milli Güvenlik” gerekçesiyle yayımlamaktan kaçınmasının ardından geldi. Hukuki görüşün, tam metninin Brexit Anlaşması’nın oylanmasından önce yayımlanması talep ediliyor.

Bugünkü oylama sonrasında hükümetin, hukuki görüşü yayınlaması gerekirken, zamanlamayla ilgili yarın açıklaması yapması öngörülüyor.

Oylama Sonrası Hukuki Görüş BelirtmeBu sonuç ise 11 Aralık tarihinde oylamaya sunulacak olan Brexit Anlaşması’nın kaderine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Siyasi gözlemciler, Theresa May hükümetinin anlaşmayı Parlamento’dan geçirme ihtimalinin çok düşük olduğunu dile getiriyorlar. İngiiz Parlamentosu ise Brexit Anlaşması’nı oylamadan önce 5 gün boyunca tartışacak ve ilk tartışma oturumu bugün yapılacak.

650 sandalyesi bulunan İngiliz Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda bulunurken, İngiltere Başbakanı Theresa May’in liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin 315 milletvekili bulunuyor. Anlaşmaya red oyu vereceğini belirten DUP’un yanında Muhafazakar Parti içinde yaklaşık 60 sert Brexit yanlısı milletvekili ile 15 AB üyeliği yanlısı milletvekilinin de red oyu vereceği tahmin ediliyor. Bu şekilde, parti içi muhalefetin red oylarının 90’ın üzerine çıkabileceği öngörülüyor.

Son beklentiler, Brexit Anlaşması’nın Parlamento’dan geçmesini sağlayacak 326 sayısına yaklaşmaya yetmeyeceği yönünde.

Brexit Anlaşması Kabul EdilmeyebilirTheresa May’in muhalefet parrtilerinden 15 kadar milletvekilinin desteğini alabileceği beklenirken yine de istenen rakama ulaşamayacağı tahmin ediliyor. Brexit Anlaşması’nın tepki çekme nedeni ise AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere’nin parçası Kuzey İrlanda arasına Brexit’in ardından fiziki sınır girmemesi için formüle edilen “tedbir maddesi” oldu.

Brexit Anlaşması’na karşı çıkanlar, bu madde ile İngiltere’nin AB ile sonu belirsiz bir müzakere sürecinde mahsur kalacağını iddia ediyor. Aynı zamanda ülkenin “AB’nin uydusu” haline geleceği yorumları da yapılıyor. Tedbir maddesi, İngiltere’nin AB ile kapsamlı serbest ticaret anlaşması sağlayana kadar AB’nin karar kademelerinde yer almadan gümrük birliği içinde kalmasını öngörüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum