Yatırım yapmaya başla!

Mavi Jeans Halka Arz Öncesi Hızlı Büyümenin Sırrını Açıkladı!

Mavi Jeans'in halka arzı onaylandı. 8-9 Haziran'da gerçekleşecek olan halka arz öncesi şirket CEO'su Cüneyt Yavuz merak edilen soruları yanıtladı. İşte detaylar...
Mavi Jeans Halka Arz Öncesi Hızlı Büyümenin Sırrını Açıkladı!

Mayıs ayı sonlarında görüşmeleri başlayan Mavi Jeans’in halka arzı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. SPK’nın yayınladığı haftalık bültendeki bilgiye göre; Mavi Jeans’in halka arz satış fiyatı 43.00-51.60 TL olarak belirlendi. Mavi Giyim, 23 milyon 749 bin TL mevcut pay satışı ve 3 milyon 562 bin 350 TL ek pay satışı gerçekleştirecek.

Fiyat aralığı belirlenen Mavi Jeans hisselerinin halka arzı 8-9 Haziran’da yapılacak. Şirket hisselerinin %55 kadarının, Borsa İstanbul’da 15 Haziran’da işlem görmeye başlaması bekleniyor. Reuters haberine göre; şirketin değerinin 2.1-2.5 milyar TL civarında olacağı düşünülüyor.

Mavi’nin halka arz sürecinin takibini yurt içinde İş Yatırım yapacak, yurt dışında ise koordinatörlüğü Goldman Sachs üstlendi. İlk olarak 1991 yılında İstanbul’da doğan Mavi markası, şu an 35 ülkede faaliyet yapıyor. Bu ülkelerde bulunan toplam mağaza sayısı 392. Mağazaların 331’i Türkiye’de bulunurken, geri kalan 61 mağaza farklı ülkelerde yer alıyor. Şirket 2014 ve 2016 yılları arasında %20.9 yıllık bileşik gelir büyümesi, %65.6 yıllık bileşik kar büyümesi ve %28.4 oranında yıllık bileşik FAVÖK büyümesi gerçekleştirdi.

Son Yılların En Büyük Halka Arzı Olabilir

Mavi markası ek satış hakkının kullanılması halinde, 1.2-1.4 milyar TL ile, son yılların en büyük halka arzını gerçekleştirmeye doğru ilerliyor. Talep toplama sürecinde olan şirkete yurt dışından da ilgi büyük. Mavi CEO’su ve Genel Müdürü Cüneyt Yavuz halka arz süreciyle ilgili açıklamalar yaptı. ABD ve kıta Avrupa’sındaki yatırımcılarla görüşme yaptıklarını söyleyen Yavuz, Katar krizinin halka arzı etkilemeyeceğini vurguladı.

Gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtlayan Yavuz; yatırım yapmak için gelen fonların çoğunluğunu dünyanın en büyük fonlarının oluşturduğunu belirtti. Yatırımcıları büyüme oranlarıyla şaşırttıklarını söyleyen Yavuz, bu süreçte ülkedeki siyaset veya ekonomiyle alakalı hiçbir soru ile karşılaşmadıklarını söyledi.

Mavi Genel Müdürü Cüneyt Yavuz, yatırımcılarla yaptıkları görüşmelerde ana konunun büyüme oranları olduğunu ifade etti. Görüşmelerde gündeme dahi gelmeyen Katar krizinin ise halka arz üzerinde hiçbir olumsuz etki yaratmayacağı düşünülüyor. Mavi Jeans hisseleri 15 Haziran’da Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak.

En Çok Merak Edilen Büyümenin Sırrı Oldu

Mavi Giyim CEO’su ve Genel Müdürü Cüneyt Yavuz’un dün basın mensuplarıyla yaptığı telekonferansta, yatırım yapmak için gelen fonlarda en çok merak edilen konu büyüme rakamlarındaki artışın sebebi olduğunu belirtti. Mavi Jenas, son üç yılda her yıl %16 büyüme gerçekleştirerek yoluna devam etti. Yatırım yapmak isteyenlerin en merak ettiği konu da buydu. Yatırım yapmak için gelenlerin çoğunun zaten Mavi müşterisi olduğunu, onlara ekstradan markayı tanıtmak zorunla kalmadıklarını belirtirken, büyüme hızlarının sürdürülebilme durumunun merak edildiğini ifade etti.

Tek sırlarının müşteri memnuniyeti olduğunu belirten Yavuz, önümüzdeki yıllarda da büyümelerine engel olacak hiçbir sebep olmadığını söyledi. 2016 yılında tüm dünyada gerçekleşen Mavi Jeans, 7.5 milyon oldu. Son üç yılda, şirketin yıllık gelirlerinde ortalama %26.4 oranında bir artış görüldü. Yavuz halk arz sonrasında %30 temettü vereceklerini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum