Yatırım yapmaya başla!

Mavi Jeans Halka Arz Edilecek mi?

Mavi Jeans Halka Arz Edilecek mi?

Son günlerde kulaktan kulağa aktarılan bir söylenti, bugünlerde kesinlik kazanma aşamasında. 1991 yılında Sait Akarlılar tarafından kurulan ve Türkiye’den dünyaya açılan bir moda markası haline gelen Mavi Jeans, bugünlerde halka arzı değerlendiriyor. Aralarında ABD, Kanada ve Almanya gibi önde gelen ülkelerinde bulunduğu 50 bölgede 4 bine yakın noktada hizmet veren kuruluşun halka arzı değerlendirdiği söylentileri son bir haftadır sıkça konuşuluyordu. Ancak gerçekliği henüz teyit edilmemiş olan gelişmeyle ilgili bugün oldukça önemli bir gelişme gerçekleşti. Bugün bazı kaynaklar oldukça önemli bir iddia da bulundular. Kaynaklara göre, girişim sermayesi şirketi olan Turkven Private Equity ve Akarlılar ailesi’nin danışmanları arasında Mavi Jeans’ın halka arzı konusunda ön görüşmeler sürüyor. Bilindiği üzere Turkven’de 2008 yılında Mavi’ye ortak olmuş ve bu gelişme sonrası Mavi’nin kar oranlarında ciddi artışlar saptanmıştı.

Mavi Jeans’ın halka arzı 700 milyon dolar olabilir…

İddia sahibi kaynaklar, bugün verdikleri bilgilerde arzın finansal bilançosunu da açıkladılar. Kaynaklara göre Akarlılar ailesi ile Turkven Private Equity arasında süren ön görüşmelerde, şirketin halka arzı değerlendirmesinde finansal boyutta konuşuldu. Mavi Jeans’ın halka arz değerlendirmesinin oldukça büyük bir bütçe, yani 700 milyon dolar olabileceği belirtildi. Ayrıca kaynaklar, görüşmelerde halka arzın ne zaman gerçekleşeceğiyle ilgili de bilgiler verdi. İddilara göre küresel hisse senetlerinde görülen yüksek volatilite nedeniyle şirket, halka arzı bu yıl içerisinde gerçekleştirmek istediğini önümüzdeki yılın başlarında da kamuoyuna duyurabilir. Ancak tüm bu yaşanan gelişmelere rağmen Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz ve Turkven temsilcileri, şirketin halka arzıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

2015 yılında 34 milyon dolar değerinde halka arz gerçekleşti

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Türkiye’de birçok şirket halka arzını gerçekleştirmişti. Ayrıca ABD Merkez Bankası FED’in Aralık ayı toplantısında faiz kararı almasıyla borçlanma maliyetlerinde görülen gelişmelerle ilgili olarak uzmanlar, bu yıl halka arzların çoğalacağını belirtiyorlar. Yaşanan bu gelişmelerle ilgili olarak SPK Vahdettin Ertaş, değerlendirmelerde bulundu. Ertaş açıklamasında; geçtiğimiz yıl yurt içinde birçok şirketin halka arz gerçekleştirdiğini belirterek, toplamda 34 milyon dolar değerinde halka arzın gerçekleştiğini ve bunun Türkiye için sevindirici olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum