Yatırım yapmaya başla!

Mavi Ekonomi Avrupa’ya Sürdürülebilir Toparlanma için Araçlar Sunuyor

Yayınlanan yeni Avrupa Komisyonu raporu, mavi ekonominin Avrupa’ya sürdürülebilir toparlanma için büyük potansiyel sunduğunu bildirdi.
Mavi Ekonomi Avrupa’ya Sürdürülebilir Toparlanma için Araçlar Sunuyor

Ekonomileri alt üst eden Covid-19 krizi etkileriyle olası sonuçlarının yanı sıra sunduğu fırsatlar ve ortaya çıkardığı savunmasızlıklarla da dikkat çekiyor.

IMF, Dünya Bankası gibi birçok uluslararası kurum korona krizinden sonra yeşil toparlanmanın ne kadar gerekli ve ne kadar avantajlı olduğu konusunda açıklamalarda bulunuyor.

Yeşil kurtarma paketlerinin daha fazla ekonomik fayda sağlayacağını söyleyen Oxford Üniversitesi ve geçen hafta pandeminin daha yeşil, sürdürülebilir bir ekonomi için fırsat olduğunu savunan Prens Charles, örneklerden sadece ikisi.

Avrupa Komisyonu tarafından bugün yayımlanan Mavi Ekonomi Raporu da mavi sektörlerin toparlanmaya ve Avrupa Yeşil Anlaşması’nın önünü açmaya katkıda bulunduğu vurguladı.

Twitter paylaşımında mavi ekonominin Avrupa için güç merkezi olduğu belirtilirken, raporda 2018 yılında 750 milyar euro ciro ile AB’nin mavi ekonomisinin iyi durumda olduğu söylendi. Aynı yıl mavi ekonomi sektöründe çalışan 5 milyon insan olduğu, rakamın bir önceki yıla kıyasla %11,6 gibi önemli bir artışı temsil ettiği bildirildi.

Kıyı ve deniz turizmi, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği gibi sektörlerin koronavirüs pandemisinden ciddi şekilde etkilendiği ancak bir bütün olarak mavi ekonominin yeşil toparlanmaya katkı açısından büyük bir potansiyel sunduğu aktarıldı.

Avrupa Komisyonu’nun Çevre, Okyanuslar ve Balıkçılıktan Sorumlu Üyesi Virginijus Sinkevičius, şu ifadeleri kullandı:

Virginijus Sinkevičius Mavi Ekonomi AçıklamasıOkyanus enerjisi teknolojisinde dünya lideri olan AB’nin, 2050 yılına kadar elektriğinin %35’ini deniz kaynaklarından üretme yolunda ilerlediği söylendi. Raporun ilk kez mavi ekonominin çevresel boyutunu ayrıntılı olarak ele aldığı belirtilirken, ayrıca sürdürülebilir balıkçılık ve pozitif ekonomik performans arasındaki ilişkinin üzeri çizildi.

2018’de mavi ekonomideki 5 milyon çalışan, kıyı turizmindeki büyüme ve offshore rüzgar enerjisi sektöründeki işlerin artışına gönderme yapan rapor, bu rakamların AB’nin mavi ekonomisinin 2008 ekonomik ve mali krizinin yıkıcı etkisinin üstesinden geldiğini gösterdiğini savundu.

“Mevcut koronavirüs krizinin mavi ekonomi de dahil olmak üzere tüm ekonomik sektörler üzerinde etkisi olduğundan, Avrupa Komisyonu mavi ekonominin çeşitli sektörleri de dahil olmak üzere AB ekonomisini korumak için erkenden güçlü önlemler almıştır.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum