Yatırım yapmaya başla!

Ülkemizi de Etkisi Altına Alan Mavi Balina için TBMM Harekete Geçti

Türkiye Bilişim Derneği tarafından yapılan araştırma mavi balinanın ülkemizdeki 150 intiharda pay sahibi olabileceğini vurguluyor. Konu TBMM gündemine taşındı.
Ülkemizi de Etkisi Altına Alan Mavi Balina için TBMM Harekete Geçti

Oyun dünyasında son yıllarda korku salan Mavi Balina için yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bilindiği üzere oyun yaşça küçük çocukları etkisi altına alıyor ve senaryo gereği oynayan kişiyi intihara yönlendiriyor. Korku saçan oyun bugüne kadar dünya genelinde çok sayıda can almış durumda. Mavi Balina ne yazık ki ülkemizde de benzer vakaların yaşanmasına neden oldu.

Konuyla ilgili araştırmalarda bulunan Türkiye Bilişim Derneği, Mavi Balina’nın ülkemizdeki etkisinin tahmin edilenden çok daha büyük olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya yönelik sunum yapan dernek, TBMM’yi konuyla ilgili bilgilendirdi ve bundan sonra çizilecek yol haritasına fikirlerine yer verdi. Yapılan araştırmalar ülkemizde 150 çocuğun Mavi Balina nedeniyle intihar ettiğini gösteriyor.

Mavi Balina’nın Türkiye Reçetesi

Mavi Balina’nın Türkiye Reçetesi

Türkiye Bilişim Derneği üyelerinden Doç. Dr. Özhan Yalçın, TBMM komisyonuna Mavi Balina’ya dair yaptığı araştırma hakkında bilgilendirmede bulundu. Yapılan araştırma çarpıcı sonuçlara sahip. 2013 yılında ortaya çıkan oyun dünya genelinde çok can aldığı belirtilen oyunun ülkemizde de 150 intihar vakasında rol oynamış olabileceği tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili Hürriyet’e çarpıcı açıklamalarda bulunan Yalçın, elde ettikleri veriyi Ulusal Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kongresi’nden aldıklarını ifade ederek, “Bu konuyla ilgili kesin verilere ulaşmak şu an mümkün değil. Çünkü gençler bunu saklayarak oynadıkları için ilişkili olup olmadığının ıspatı kolay değil. Bu organizasyonun bilişimsel açıdan gizli hareket etmesi sebebiyle de kanıtlamak zor olabilir. Ama Türkiye’deki bazı intiharlarla ilişkili olduğu aşikâr” diye konuştu.

Yalçın TBMM komisyonuna yaptığı bilgilendirmede “Psikiyatrik sorunları olduğunu anladıkları yani bilişimde bu tarz ayak izleri bırakmış, intiharı araştırmış çocuklara direkt ulaşıyorlar. Mesajlar, cep telefonları, veri hırsızlığı yapıyorlar, profesyonel bir şebeke” diyerek Mavi Balina’nın korkunç yüzünü bir kez daha ortaya koymuş oldu.

‘Denetimler Artırılmalı’

‘Denetimler Artırılmalı’

Bundan sonrasına dair ne yapılması gerektiğine dair açıklamalarda bulunan Yalçın, kişilerin tedavi edilmesi adına özel polikliniklerin açılması ve özellikle internet kafelerin çok daha sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini söyledi. Aile hekimlerinin de bu konuda eğitilmesi gerektiğini ifade eden yetkili, anne babalara bu konuda büyük rol düştüğünü ve çocukların bilgisayar ve internet kullanımına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

İdeal bilgisayar kullanım süresinin 1 ila 1.5 saat olması gerektiğini söyleyen Yalçın, karanlık ortamlardan uzak durulmasını, ekran ışığının yüksek olması gibi uyarılarda bulunuyor. Oyunun kurucusunun hapis cezası aldığı biliniyor ancak buna rağmen internet ortamından yayılması tam olarak engellenebilmiş değil.

BTK’nın da ülkemizde bu oyunu engellemekte yetersiz kaldığını ifade eden Yalçın, intihar eden çocukların sayısının 150’yi bulduğunu ve bu sayının artmasından endişe ettiklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum