Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Oyuncak Devi Mattel’den Dünya Kadınlar Günü’ne Özel 17 Rol Model Barbie!

Kaliforniya merkezli oyuncak üretim şirketi Mattel, Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir Barbie serisi tasarladı. Seride Frida Kahlo, Chloe Kim, Bindi Irwin, Nicola Adams gibi kadınlar yer aldı.
ABD’li Oyuncak Devi Mattel’den Dünya Kadınlar Günü’ne Özel 17 Rol Model Barbie!

2008’de Fortune 500 listesinde yer alan ABD’li oyuncak devi Mattel, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel bir Barbie serisi piyasaya sundu. 17 inanılmaz kadının Barbie olarak tasarlandığı seride; farklı alanlarda başarılara imza atmış ve tabuları yıkmış ünlü isimler onurlandırıldı.

Söz konusu kadın rol modellerden en çok dikkat çekeni Frida Kahlo olurken, ünlü ressamın oyuncağının tasarımı bazılarının tepkisini topladı. Çünkü Frida Kahlo’dan ilham alınarak yaratılan Barbie, ne birleşik kaşları ve bıyıklarına ne de koltuk değnekleri gibi hastalığını yansıtan izlere yer verilmemişti.

İlham veren hayat hikayelerine sahip 17 ikonik kadından esinlenerek yaratılan Mattel koleksiyonundaki Frida Kahlo bebeği tartışmalara neden oldu.

Çünkü ünlü feminist ressam Frida Kahlo’nun Barbie’si, her şeyin ötesinde onu diğerlerinden ayıran kalın, birleşik kaşları yerine normal siyah kaşlara sahipti.

Ayrıca ne tekerlekli sandalyesi, ne çocuk felci yüzünden diğerinden daha olan kısa bacağı, ne de geçirdiği 32 ameliyatın izi vardı.

Mattel'in Frida Kahlo'dan İlham Alarak Yarattığı Barbie EleştirildiBunun yerine Frida Kahlo’nun bebeğinin batının güzellik standartlarını yansıttığı söylendi. Mattel’in yeni serisinde yer alan diğer ikonik ilham kaynaklarına gelirsek ise şu bilgileri verebiliriz.

Tabuları yıkıp büyük başarılara imza atan ve kız çocuklarına rol model olmaları için oyuncakları tasarlanan kadınlar şimdilik; Petty Jenkins, Chloe Kim, Bindi Irwin, Nicola Adams, Helene Darroze, Hui Ruoqi, Leyla Piedayesh, Lorena Ochoa, Martyna Wojciechowska, Sara Gama, Xiaotong Guan, Yuan Tan, Vicky Martin Berrocal ve dünya şampiyonu sörfçümüz Çağla Kubat’tan oluşuyor.

Fakat Mattel’in tüm dünyaya yaptığı çağrıya göre oyuncak şirketi daha pek çok başarılı kadının Barbie’sini serisine ekleyecek.

Mattel Dünya Kadınlar Günü'ne Özel KoleksiyonÇünkü şirket insanlardan #MoreRoleModels etiketiyle kendilerine ilham veren kadınları belirtmelerini istemiş. Anlayacağınız Mattel, ilerleyen dönemlerde benzer projelerle gündeme gelecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum