Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mastercard ve Visa Rus Bankalarını Engelledi

Ödemeler devleri Visa ve Mastercard, Rus kuruluşlarına yönelik yaptırımlar çerçevesinde finansal kurumları ağlarından engelledi.
Mastercard ve Visa Rus Bankalarını Engelledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ödeme ve kredi kartı devleri Visa ve Mastercard, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra dünya genelindeki yaptırımların bir parçası olarak harekete geçti. Her iki kurum Rusya merkezli bankaları kendi ağlarında engelleme kararı aldı.

Visa’dan yapılan açıklamada, yaptırımlara uyulmasını sağlamak adına insani yardım için 2 milyon dolar bağış yapılacağı belirtildi. Mastercard ise 2 milyon dolarlık bağış yapacağını açıkladı.

Mastercard ise alınan son karar dair açıklamasında, “Uyumluluk yükümlülüklerimize tam olarak uymak için önümüzdeki günlerde düzenleyicilerle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası dünyanın dört bir yanından, yaptırım kararları geliyor. Geçtiğimiz hafta sonu, batılı ülkeler Rus bankaların SWIFT sisteminden kaldıracakların duyurdular.

Bu, Rus bankalarının sınırlar ötesindeki bankalarla güvenli bir şekilde iletişim kuramayacakları anlamına geliyor. Yaptırımlar, Rus rublesinin değerinde sert düşüşler yaşanmasına neden oldu. Rusya’da insanlar ATM’lerden paralarını çekmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Birçok Batılı banka, havayolu ve daha fazlası Rusya ile bağlarını keserek ülkenin eylemlerini kabul edilemez olarak nitelendirdi. Avrupa ülkeleri ve Kanada hava sahalarını Rus uçaklarına kapatma kararı almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu