Yatırım yapmaya başla!

Salgın Öncesi Döneme Göre Maske Üreten Firma Sayımız 5 Katına Çıktı

Türkiye hazır giyimcileri koronavirüsle mücadele için kolları sıvadı. 80 olan maske üreticisi sayımız 380’e yükseldi.
Salgın Öncesi Döneme Göre Maske Üreten Firma Sayımız 5 Katına Çıktı

5 Nisan verilerine göre Türkiye‘de coronavirüs nedeniyle toplam can kaybı 574’e, vaka sayısı ise 27.069’a yükseldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada pazar, market, toplu ulaşım araçları gibi kalabalık yerlerde maske takma zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

Tüm dünya gibi ülkemizin de büyük bir mücadele verdiği Kovid-19 pandemisini yenmek için hükümet, halk ve özel sektör olmak üzere herkes elini taşın altına koydu.

Korunmada en önemli ayrıntı olan maske, dezenfektan ve koruyucu tulum gibi ekipmanlara çok fazla ihtiyaç duyulmasıyla birçok firma üretime geçti. Bu doğrultuda sadece birkaç hafta içerisinde maske üreten şirket sayısı 80 den 380’e çıktı.

Türkiye‘de maske üreten firma sayısı salgın öncesi döneme kıyasla 5 katına çıktı.

Türkiye Maske Üretimiİstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, ülkemizde faaliyet gösteren hazır giyim sektörünün altyapı olarak çok güçlü olduğunu söyledi. Şu an İpekyol, Lc Waikiki, Bisse Giyim ve Vakko gibi firmaların medikal giysi üretimine başladıklarını açıkladı.

Böylelikle medikal giysi üretip, ihraç eden firma sayısının 50’den 70’e yükseldiği bilgisini paylaştı. Yılın ilk üç ayında 36,5 milyon dolarlık maske, 23,5 milyon dolar medikal tulum ve giysi ihraç ettiklerini söyledi. Talebi fazlasıyla karşılayabilecek güçte olduklarını belirten Gültepe, sektörün ihracatının Ocak-Şubat döneminde %7 arttığını dile getirdi.

Söz konusu dönemde birçok firmanın da katılımıyla üretimin arttığını ve Türkiye’nin kapasitesinin çok yüksek olduğunu ifade etti.

Türkiye Medikal Giysi ÜretimiŞubat ayında ihracatta artış olasa da koronavirüs salgını etkisiyle Mart ayında %27,4 oranında düşüş olduğu bilgisini de paylaştı. Salgından en çok etkilenen ülkeler olan İspanya, İtalya ve Fransa’ya yapılan ihracatta da %40’tan fazla azalma olduğunu aktardı.

Maske ve koruyucu ekipmanların üretiminde tekstil kumaşı kullandıklarını söyleyen Gültepe, Mart ayında tekstil ve hammadde ihracatında %3,9 düşüş olmasına karşın, teknik tekstilde %4,3 oranında artış olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum