Yatırım yapmaya başla!

Maske ve Dezenfektan Gibi Malzemeleri Üreten KOBİ’lere 6 Milyon TL Destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüsle mücadele kapsamında KOSGEB’in kararlaştırdığı 3’lü koruma paketini duyurdu.
Maske ve Dezenfektan Gibi Malzemeleri Üreten KOBİ’lere 6 Milyon TL Destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs salgını süresince olumsuz etkilenen KOBİ’ler için destek paketi açıkladı. Söz konusu destek paketi 3’lü korumayı içerirken bunlar arasında; borçların ertelenmesi, nakit desteği ve projelere ek süre tanınması gibi maddeler yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 milyar liralık kaynağın devreye alınmasıyla birlikte, bakanlıklardan birer birer destek açıklamaları geliyor. Amaç bu zor süreçte ekonomide istikrarı düşürmemek ve salgının yarattığı olumsuz durumun etkilerini en aza indirmek.

Bakan Varank, koronavirüs salgınına karşı başlatılan 3 ayaklı yeni çalışma paketini duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank KOSGEB Paketi DuyurusuKOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programı kapsamında listeye yeni ürünler eklendiğini söyleyen Mustafa Varank, bunlar arasında; tıbbi maske, eldiven, koruyucu gözlük, koruyucu elbise ve dezenfektan gibi ürünlerin yer aldığını belirtti.

Bunları yerli imkanlarla üreten işletmelerin KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programından faydalanabileceğini açıkladı. Covid-19 pandemisi tamamen bitinceye kadar da bu desteklerin devam edeceğini söyledi.

Söz konusu işletmelerin bu ürünlerle ilgili yapacakları projelere 6 milyon liraya kadar destek verileceğini, bunun 4 milyon 200 bin lirasının geri ödemeli olacağını sözlerine ekledi.

Tıbbi maske ve dezenfektan gibi ürünlerde artan talep üzerine üreticilerle görüşme yapıldı.

Yerli Üretime DestekBakan Varank, salgın başladıktan sonra koruyucu eldiven, tulum, dezenfektan, kolonya ve maske gibi ürünlere yoğun bir talep artışı olduğunu, bu talebi karşılamak için KOBİ’lerle ve üreticilerle temasa geçtiklerini belirtti. Yerli imkanlarla yapılacak üretimlere verecekleri destekler sayesinde bu talebin karşılanmasına katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Belirlenen paketin ikinci ayağı olarak KOSGEB alacaklarının ertelenmesine karar verdiklerini söyleyen Varak, KOBİ’lerin 30 Haziran’a kadar olan ödemelerini 3 ay ötelediklerini bildirdi. Bu ödemelerin vade sayısının değişmeyeceğini ve faiz eklenmeyeceğinin altını çizdi. Bunun yanında KOSGEB’in çeşitli programlarında devam eden proje bazlı destekler için de paketin üçüncü ayağını açıkladı.

“Proje süresi yükümlülüklerini ya da girişimcilik programı yükümlülüklerini 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken işletmelere, 4 aya kadar ek zaman vereceğiz. Böylece projeler kesintiye uğramamış olacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

Salgının resmi kaynaklarca tamamen geçtiği açıklanana kadar topyekün mücadeleye devam edeceklerini ve ellerindeki tüm enstrümanları kullanacaklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum