Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Maserati Mali Krizle Karşı Karşıya!

İtalyan otomobil şirketi Maserati'nin evdeki hesabı çarşıya uymamış!
Maserati Mali Krizle Karşı Karşıya!
Yorum

Maserati, 6 ay önce resmi yol haritasını göstererek gelişmelerinden, hangi modellerle yola çıkıp çıkmayacağından bahsetmişti. Kısa bir süre sonra da markada işlerin kötü gittiği söylendi. Aslında geçtiğimiz senelerde FCA çatısı altında Maserati’nin işlerinin devamlı aşağı pozisyonda olduğu, şirketin yükselişe geçemediği bildirilmişti.

Automotive News Europa‘ya göre de İtalyan otomobil üreticisinin belli alanlarda düşüş yaşadığını söyledi. Markanın yeni CEO’su Mike Manley, krizin etkilerinin çabuk geldiğinden bahsettti!

Yapılan satışlar ve kar marjlarına bakıldığında gerileme söz konusu.

Maserati Mali Kriz CeoMaserati, açıkladığı yol haritasında elektrikli araçlar üzerine daha fazla düşeceğini, fabrikasyon ortamlarını daha çok yeni nesil araçlara göre şekillendireceğini söylemişti. Bu kadar kısa sürede ne değişmiş olabilir!

FCA kanadında da bir süredir işlerin iyi gitmemisi birbirini tetikleyen olaylar zinciri oluşturmuş olabilir. O yüzden bu yılın üçüncü çeyreğinde %87‘lik bir düşüş kaydedilmiş. Araç sevkiyatlarında %19’luk azalmayla 8.800 birime gerilemiş.

Geçen yıla göre de kar marjı %2.4 gerilemiş. Daha trajik olansa 2018 için Maserati %14, 2022 için %15’lik bir marj hesaplamış. Planlar kesinlikle istenildiği gibi gitmemiş.

Kısa süre önce FCA hissedarlarının bazıları markanın bir kısmının satılmasını istemişlerdi.

Maserati Mali Kriz LevanteSon zamanlardaki bir kazanç çağrısı sırasında Manley, analistlere FCA’nın Maserati’yi Alfa Romeo’yu tek bir liderle bir araya getirme kararının yanlış olduğunu söyledi.

JATO Dynamics analistçisi Felipe Munoz’a göre Maserati’nin bir numaralı sorunu, rakiplerine fırlatacak yeni bir ürün olmaması. Söylenen bu söze baktığımızda İtalyan markanın çıkarabildiği son model Levante SUV‘dur. Munoz, hızlı hareket edilmesini Porsche Cayenne, BMW X5, Mercedes GLE’nin yeni nesilleri ciddi anlamda Levante’nin modasını geçmesini sağlamak için geldiler.

Maserati ne çok kötü bir durumda ne de iyi bir durumda. Anladığımız kadarıyla İtalyan markanın sorunu, yeni modellerin ışığı altında bir iş yapmayışı. Rakipsel konulara fazla eğilim gösterilmemesinin de marka satışlarında ciddi sorunların olduğunu söylüyorlar. Maserati kanadından gelen haberler bu kadar. Farklı gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu