Yatırım yapmaya başla!

Ferrari Motor Reddinden Sonra Maserati Sürüş Teknolojisinde BMW’ye Kayıyor!

İtalyan Maserati kötü giden işlerini tersine çevirmek için elektrikli araçlarla birlikte otonom araç teknolojilerine de yöneldi!
Ferrari Motor Reddinden Sonra Maserati Sürüş Teknolojisinde BMW’ye Kayıyor!

Maserati en son, modellerini yüksek hızlara taşıyan motorlarının tedarikçisi olan Ferrari’den veto yediğiyle gündeminize gelmişti. Levante ve diğer modellerinin gürültü ve mest edici taraflarını yansıtan Ferro’nun V6 ve V8′lerinin 2021-2022 yıllarında gönderimlerinin bitirileceği söylenmişti. Bizde Maserati’nin bundan sonraki motor seçiminin çok zorlu ve riskli olabileceğini söylemiştik.

Carscoop‘un yer verdiği haberde ise otonom sürüş teknolojilerine sağlam yatırımlar yapan BMW ile Maserati arasında bir işbirliği olabileceği yazıldı. Gelişmelerin devamı haberimizde;

Konu hakkında Fiat varisi John Elkann konuştu.

Pagani’nin imparatorluk varisi için hazırladığı özel Huayra‘yı unutmuyoruz. Pazartesi günü yapılan bir endüstri toplantısında konuşan Elkann, Maserati araçlarına otonom sürüş özelliklerinin ekleneceğinden söz etti. Araçlara entegre zamanını söylemeyen CEO, FCA’nın bunun için BMW ile anlaşacağını basına aktardı.

Geçtiğimiz yıl işi biraz daha ciddiyete döken Alman marka, Münih’te özerk sürüş araç teknolojileri geliştirmelerine devasa bir tesis açılışı yapmıştı. Kapsamlı Ar-Ge merkezinde otomatik pilotlu araç geliştirmeleri için 1.800 kişinin çalışacağı söylenmişti. BMW, her şeyi tamamladıktan sonra bu sistemdeki amacının sisteme bağlı kaza bahanelerini ortadan kaldırmak!

Maserati konu hakkında 2017 yılında BMW ile görüşmeler yapmıştı.

2 sene önce BMW liderliğinde toplanan kendi kendine sürüş teknolojileri konsorsiyumunda, alanda geliştirmelerin daha iyi olması için Waymo ile ummalı bir şekilde çalışma kampına girilmişti. Waymo normalde kendine ait bir otonom sistemi var ve bunları Pacifica MPV’lerde deniyordu. Ek bilgi olarak bu aralar Google’ın otonom sürüş birimi 62.000 adet ek Pacifica siparişine hazırlanıyor.

İtalyan Maserati bir şekilde 2018 yılındaki düşüşlerini tolere etmesi ve hızlıca insanların yöneldiği kısımlara yatırımlar yapmak zorundaydı. Zira premium İtalyan marka, 1 Ocak 2019’da Torino’daki Mirafiori tesisinde 2.445 çalışanı ve 4 Mart’ta 800 işçisini askıya almıştı. Ve bu çıkarmalar yıl sonuna kadar sürecek.

Şirketin yol haritasında bu sene için elektrik modeller üreteceği söylenmişti. Özellikle spor tek kapılıda Alfieri ile girişim yapmak istiyordu.

Maserati, otomotivin tamamen yönünü çevirdiği otonoma da ayak bastığı an işlerinin tam tersi oranla düzelebileceğine inanılıyor. Milyar dolarlık yatırımlarla işe girişen BMW’de çalıştığı seviye 3 ve seviye 4 programlarını paylaşmasının iki şirket için de ticari manada iyi olacağını düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum