Yatırım yapmaya başla!

Pers Prensi’nin İsteğiyle Yapılan Maserati 5000 GT 60. Yılını Kutluyor!

Maserati'nin 3500 GT ile çıktığı Gran Touring yolculuğunda, bir prensin isteği üzerine modelin daha fazlası olacak 5000 GT'nin 60. yılı kutlanıyor.
Pers Prensi’nin İsteğiyle Yapılan Maserati 5000 GT 60. Yılını Kutluyor!

Maserati’nin Torino Motor Show‘da gösterdiği 5000 GT’nin üzerinden tam 60 yıl geçti. Zamanının çarpışı şekillerine sahip otomobili özel bir geçmişe sahip. Model, aslında 3500 GT olarak imal edildi. Spor model markanın dahil olmak üzere birçok otomobil firmasının ufkunu genişletmiş ve yeni nesil araç tarzının öncülerinden olmuş. Gran Turismo sınıfında 5000 ve 3500 GT’ler İtalyan markanın seri üretimde başarılı olduğu başarılı bir modeller arasında yazılmış.
Farklı pazar ve özel kişilerin de sahip olduğu araç için bir kişi kötü yorum yaptı ve Maserati teknik patronu Giulio Alfieri’nin en başından aracı tekrar tasarlamasına neden oldu. Alfieri ismi aynı zamanda Meserati’nin tamamı elektrikli olarak düşündüğü spor modeline verildi. Bakalım 5000 GT’nin o özel hikayesi neymiş?

3500 GT’nin ardından bazı noktaları yükseltilmesi gerekti ve ortaya 5000 GT çıktı!

Seri üretimi yapılan 3500 GT’nin aksina 5000 GT sınırlı üretim modeli olacaktı. Modena’daki Viale Ciro Menotti fabrikasında şekillendirilen tarifsiz güzel modelden sadece 34 adet imal edildi. Dönüşümün bir sebebi vardı o da Pers Prensi Reza Pahlavi’nin “bu araba istediğim gibi güçlü değil” demesiyle birlikte baştan bir proje için kollar sıvanmış.

Talebi olumlu karşılayan ve o zaman için dünyada daha fazla kabul görme çabasında olan Maserati, yine Giulio Alfieri’nin kapısını çalarak isteklerin nasıl olabileceğini sormuş.

İş kolay olmayacaktı ve farklı modellerin alt yapısından yararlanılması gerekiyordu.

Başlangıçta aracın 5000 GT olduğu söylenmeyen proje ismine AM103 denilmiş. İlk olarak 3500 GT sisteme dahil edilmiş ve son özel modelde onun alt yapısı üzerinden gidilmiş. İkinci adımda Maserati gözünü 450S modeline çevirerek, beslediği en güçlü motor transferi 5000 GT’ye başlatılmış.

Weber karbüratörlü 3.485 cc hacimli 220 ps güç üreten ünite yerine sınırlı üretim modeline 5.0L V8 motor yerleşimi gerçekleştiriliyor. Tasarım kısmını en iyi İtalyan şirketine bırakan Maserati ilk kaporta tarzını Carrozzeria Touring’ten almış. Daha sonra Pininfarina, Bertone, Ghia, Vignale ve Allemono gibi önde gelen şirketlerin yeteneklerine bırakılmış.

5000 GT İtalyan şirket için dönüm noktası sayılabilir zira prestiji, gücü ve çok lüks anlayışları bir araya getiren bu model olmuş.

Pers prensi ve devamındaki 33 kişi bu araca hayranlıkla bakmış.

Teknolojinin seneden seneye değiştiği ve geliştiği zamanların otomobili daha sonra 4.9L V8 motorundan 325 ps üretti. 1960 yılında sonra 5.800 rpm’de 340 ps güç alındı. Aktarımda ilk olarak 4 ileri otomatik şanzıman yerleştirildi. 1963’ten sonra da beş ileri şanzıman kullanıldı.

Sadece 1.500 kg ağırlığındaki model, son sürat olarak 270 km/h yapabilmiş. Şartlara göre gerçekten hızlı ve Pers Prensi’nin sevmemesi için bir neden bırakılmamış. Bu efsane model şimdi 60. yaşını kutluyor. İtalyan sanayicilerin, aktörlerin ve zengin tanınmış sporcuların aldığı modelden günümüzde kaç adet aldı bilemiyoruz. Siz 5000 GT hakkında ne düşünüyorsunuz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. 1960’lı bir spor otomobili ancak ve ancak ikonik Corvette Stingray ile kıyaslayabiliriz… Fakat, Avrupa ortamında o yıllar Amerikan bulup binmek çok daha zordu. Rekabetçi Maserati bu boşluğu ancak bir V8 motor ile doldurabilirdi ki öyle de yapmış. Dizayn olarak Corvette’in daha ihtişamlısı diyebiliriz. Parayı bol veren bu ihtişamı da isteyecektir… Dikkat ederseniz bu 2 kişilik araç sadece spor otomobil değil. Lüx spor otomobil. Bir kolleksiyoncu gözüyle evet, bir kullanıcı olarak, hayır diyorum. Mazur görün ve bana kızmayın.


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum