Yatırım yapmaya başla!

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayar Satışlarında 2019’da Lenovo Rüzgarı Esiyor

Araştırma şirketleri Gartner ve IDC’nin 2019 yılına dair hazırladığı rapor bilgisayar satışlarındaki son durumu ortaya koydu. Pazarda Çinli Lenovo liderliğini sürdürüyor.
Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayar Satışlarında 2019’da Lenovo Rüzgarı Esiyor

Günümüzde bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Kullanıcının ihtiyacına yönelik olarak masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar tabiri caizse kapış kapış gidiyor. Böylesine büyük bir pazarda çok sayıda üretici mevcut ve birbirleriyle kıyasıya rekabet ediyor.

Araştırma şirketleri her yıl hazırladıkları raporlar ile bu rekabeti ayrıntılı olarak paylaşıyorlar. Kişisel bilgisayar pazarına dair raporlar hazırlayan Gartner ve IDC, 2019 yılına dair son durumu ortaya koydu. Teknoloji devlerinin sahip olduğu bilgisayar satışını gözler önüne seren raporda Lenovo’nun hakimiyeti göze çarpıyor.

Son yıllarda tartışmalı MacBook ürünleri ile gündeme gelen Apple da yine yükselişi ile dikkat çeken şirketler arasında görünüyor. İşte kişisel bilgisayar pazarının son durumundan dikkat çeken detaylar…

PC Sektörü 2019’da Büyüdü

PC Sektörü 2019’da Büyüdü

Araştırma raporları bilgisayar pazarının 2019 için oldukça olumlu geçtiği yönünde. IDC’nin araştırmasına göre bu yılın ikinci çeyreği itibariyle 65 milyona yakın cihaz satışa sunuldu ve bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 4,7’lik artış yaşandı. Uzmanlar bu rakamların tahminlerinin üzerinde olduğunu ifade ediyor.

IDC’den bir yetkili verdiği demeçte, “Intel’in işlemcilerinin tedariği çeyrek boyunca belirgin bir şekilde gelişti ve çoğu PC üreticisinin eski siparişleri yerine getirmesine olanak sağladı ve kanallara sağlıklı bir yeni PC tedariği sağladı.” diye konuştu.

Bununla beraber ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimin de pazarın büyümesinde rol oynadığı belirtildi. Yakın gelecekte fiyat artışı endişesinde olan kullanıcılar planlarını öne çekip bilgisayar alımı yaptılar.

Lenovo Hakimiyetini Sürdürüyor

Lenovo Hakimiyetini Sürdürüyor

IDC’nin raporunda Lenovo’nun geçmiş yıllarda olduğu gibi pazardaki liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Şirket yüzde 25 pazar payı ile liderliğini korurken, son iki yılda yüzde 18 büyümeye imza attı. Çinli bilgisayar üreticisini HP, Dell ve Acer gibi firmalar takip ediyor. Apple’a yönelik tahminlere de yer verilen araştırma raporunda, şirketin yüzde 9,6’lık büyüdüğüne yer verilmiş.

Apple’ın Mac ürünlerindeki birim satışlarını açıklamadığını söylemekte yarar var. Dolayısıyla Apple verileri şu an için tahminden ibaret. Bir diğer araştırma şirketi Gartner da yılın ikinci çeyreği itibariyle bilgisayar pazarının büyüdüğünü ve bu büyümenin bir önceki yıla göre yüzde 1,5 olduğunu belirtiyor.

Araştırma ile ilgili değerlendirmede bulunan bir şirket yetkilisi, “Son 18 aydır piyasada devam eden etkisi olan Intel CPU kıtlığının gevşediğine dair işaretler var. Kıtlık, küçük ve orta ölçekli satıcıları büyük ölçüde etkiledi, büyük satıcılar ise avantaj sağladı ve büyümeye devam ederek pazar payını CPU tedariğinde zorlanan daha küçük satıcılardan uzaklaştırdı.” diye konuştu.

Apple’ın MacBook ürünlerinde yaşadığı sorunlara rağmen pazar payını az da olsa artırası dikkate değer. Yeni tanıtılacak MacBook ürünleri ile bu rakamların daha da artması bekleniyor. Uzmanlar ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimin önümüzdeki süreçte bilgisayar pazarının yönünü belirleyeceğini ifade ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum