Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MASAK’tan Belirli Ödeme İşlemlerine İlişkin Tutar Düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) terörün finansmanını önlemeye ilişkin ödeme tutarlarında düzenleme yapıldı.
MASAK’tan Belirli Ödeme İşlemlerine İlişkin Tutar Düzenlemesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “MASAK Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren düzenleme ile yükümlü gruplardan gelen artış taleplerine karşılık vermek ve Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarına uyum sağlanması amaçlanıyor.

Düzenleme kapsamında kimlik tespitinde basitleştirilmiş tedbirlerin öngörüldüğü tebliğde belirlenen parasal tutarlar, ihtiyaca binaen artırıldı. Yürürlüğe giren kanun işle basitleştirilmiş tedbir uygulanacak hayat sigortasında, bir yıl içinde ödenecek prim tutarı toplamı 5 bin liradan 12 bin liraya, tek primli sigortalarda prim tutarı 12 bin 500 liradan 25 bin liraya yükseltildi.

Ön Ödemeli Kartlar

Ön ödemeli kartlara ilişkin işlemlerde kimlik tespiti yapılması zorunlu olmayan tutarlardan, aynı yıl içinde nakit çekim tutarı 500 liradan 1000 liraya, tek kullanımlık olan ve tekrar yükleme yapılması mümkün olmayanlarda yüklü para tutarı 1250 liradan 2 bin 750 liraya yükseltildi. ,

Yeniden yükleme yapılabilen kartlarda toplam yükleme limiti bir ay içinde yüklenebilecek bakiye miktarıyla her halükarda bakiyesi ise 1250 liradan 2 bin 750 liraya çıkarıldı. Elektronik paranın teminine yönelik işlemlerde, aynı yıl içinde nakit çekim tutarı 500 liradan 1000 liraya çıkarılırken, elektronik olarak saklanan fon tutarı 1250 liradan, 2 bin 750 liraya yükseltildi.

Mobil Ödeme Hizmetleri

Yeniden yükleme yapılabilen kartlarda toplam yükleme limiti bir ay içinde yüklenebilecek bakiye miktarı ise 1250 liradan 2 bin 750 liraya çıkarıldı. Mobil ödeme hizmetlerindeki işlemlerde, bir seferlik işlem tutarı 500 liradan 1000 liraya, aylık işlem tutarı 1250 liradan 2 bin 750 liraya yükseltildi. Tutarlarla ilgili son düzenleme daha önce Şubat 2021’de yapılmıştı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.