Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MASAK’tan Kripto Para Platformlarına Ceza Yağdı!

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), ülkede faaliyet gösteren 4 kripto para platformuna idari para cezası uyguladı. Ayrıntılar haberde…
MASAK’tan Kripto Para Platformlarına Ceza Yağdı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para platformları dünya genelinde ve ülkemizde de düzenleyici kurumlar tarafından sıkı denetlemelere tabi tutuluyor.

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayından bu yana 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsaları yükümlü olarak belirlenmişti.

Düzenleme kapsamında MASAK, 4 kripto para platformuna toplamda 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uyguladı. Kara bu anlamda uygulanan ilk cezai yaptırım özelliğini taşıyor.

Yapılan denetimler sonrasında, Bitci, Icrypex, Paribu ve BTC Türk borsaları özeline uygulanan para cezasında yükümlülük ihlalleri neden gösterildi.

MASAK, Bitci’ye 4 milyon 250 bin lira, Icrypex’e 4 milyon 100 bin lira, Paribu’ya 8 milyon lira ve BTC Türk’e 2 milyon 450 bin lira ceza uyguladı.

Kripto platformları için daha önce yayınlanmış olan rehberde, suç gelirlerinin aklanması ve terör finansmanı suçlarının hangi durumlarda oluştuğu ve bunların önlenmesi için yükümlülüklerin neler olduğuna yer veriliyor.

Kurum bu yükümlülükleri yerine getirmeyen platformlara cezai yaptırım uygulayacağını vurguluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%