Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mart Ayı FOMC Tutanakları Beklenirken, ABD Hazine Kıymetlerine Bakış!

ABD tarafında Mart ayı FOMC tutanakları beklenirken; Hazine kıymetlerindeki değişimler, yeni ihraç planlarına ayrıntılı bakış.
Mart Ayı FOMC Tutanakları Beklenirken, ABD Hazine Kıymetlerine Bakış!
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Pazartesi günü sessiz alım satım gününde düşüş gösterdi. Yatırımcılar, hafta sonunda daha sonra izlenen enflasyon verilerinin açıklanmasının da dahil olduğu olayları izliyor.

10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi, Cuma günü %2.503 ile karşılaştırıldığında %2.517 olarak gerçekleşti. Anlık veride ise %2.511 seviyesinde. 2 yıllık kıymetlerin verimine baktığımızda ise %0.1 civarında bir gerileme ile %2.356’da görülen verimler mevcut.

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verim, yatırımcıların ABD ekonomisi konusunda daha iyimser oldukları kaynaklı geçen hafta boyunca yükselmişti.

Ancak, yatırımcıların Federal Rezerv (FED) tarafından artan enflasyon ve faiz oranı yükselişleri konusunda daha fazla endişe duyulmasından geçen sonbaharda elde edilen çok yüksek seviyelerin oldukça altında kalmaya devam ediliyor.

Beklenen FOMC Tutanakları

Mart Ayı FOMC Tutanakları Yakından İzlenecekABD Merkez Bankası FED şimdiki görünüşünde beklemede kalırken yatırımcılar, Hazine kıymetlerinde enflasyondaki belirgin bir yükselişin dışında çok az potansiyel tehdit görüyor olabilir. Birkaç yıldan beri fiyat artışlarının, büyüyen bir ABD ekonomisine ve sıkı bir işgücü piyasasına rağmen sessiz kaldığı düşünülebilir.

Ekonomistler, İşgücü Departmanı Çarşamba günü tüketici fiyat endeksi verilerini yayınladıklarında enflasyonda küçük bir artış görmeyi bekliyor. 

Genel fiyatların Mart ayında bir önceki aya göre  %1.8 artarak Şubat ayında %1.5’lik bir artış göstermesi bekleniyor. Yine de, temel gıda enflasyonunun (değişken gıda ve enerji kategorilerinin hariç olacağı şekilde) -%2.1 seviyesinde sabit kalması beklentiler dahilinde öne çıkıyor.

Enflasyon verilerinin yanı sıra bu hafta yakından takip edilecek gelişmeler arasında, FED’in Mart ayındaki politika toplantısına dair FOMC tutanaklarının Çarşamba günü öğleden sonra açıklanması yer alıyor. 

Yeni İhraçlar

ABD Hazine Yeni İhraçlar PlanlıyorHazine Bakanlığı, Salı günü 38 milyar dolarlık açık artırma ile başlayan 78 milyar dolarlık üç yıllık, 10 yıllık ve 30 yıllık devlet borçlanma aracı ihraç etmeye hazırlanıyor.

Geçen yılın seviyeleri ulaşılabilir olsa bile, bazı analistler verimlerin gelecek haftalarda artabileceğini düşünmekte. Son zamanlarda ABD ekonomisinin durgunluğa doğru yönelebileceği konusundaki korkuların ekonomik verilere göre teyit edilmediği gözleniyor.

Buna rağmen, gelirlerinin, kendi ülkelerinde çok daha düşük devlet tahvili getirileri ile uğraşan yabancı yatırımcıların Hazinelere taleplerinin yüksek oranda karşılanabileceği de gündeme gelebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu