Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mart’tan Ekim’e Yeni Zelanda’dan Ayrılan Sayısı Gelen Sayısını Aştı

Mart ayında getirilen Covid-19’a yönelik sınır kısıtlamalarından bu yana Yeni Zelanda’ya girişler, ülkeden çıkışların altında kaldı. Detaylar aşağıda;
Mart’tan Ekim’e Yeni Zelanda’dan Ayrılan Sayısı Gelen Sayısını Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde resesyona giren Yeni Zelanda ekonomisi, diğer ülkeler gibi Covid-19’un getirdiği zorluklarla mücadele ediyor. Turizme olan bağımlılığı da zorlukları biraz daha artırıyor. Bugün istatistik kurumu tarafından açıklanan veriler de pandeminin yarattığı olumsuz etkileri bir kez daha gözler önüne serdi.

Resmi verilere göre Yeni Zelanda’ya denizaşırı ziyaretçi girişleri, bir önceki yıla göre 274,782 veya yüzde 96,8 düşüşle Ekim ayında 9,052’ye geriledi. Nedeni ise tahmin edilebileceği üzere koronavirüse yönelik seyahat ve sınır kısıtlamalarının son aylarda göçmenlerin geliş ve gidişlerini düşük seviyelere indirmesi oldu.

Sınır kısıtlamalarının getirilmesinden bu yana her ay gelenlerin sayısını aşan çıkış sayısı ile Yeni Zelanda’dan daha fazla insanın ayrıldığı görüldü.
Yeni Zelanda Nisan Ekim Geliş-Gidiş
Kaynak: Statz NZ

Mart ayında Başbakan Jacinda Ardern, COVID-19’un artan yayılmasına yanıt olarak her yeni gelenin 14 gün boyunca kendi kendini izole etmesi gerektiğini duyurmuş, bir haftadan kısa bir süre sonra Yeni Zelanda sınırlarının yerleşik olmayanlara kapalı olacağını ilan etmişti. Aralık ayı itibarıyla sınırların kapatılması halen yürürlükteyken Yeni Zelanda vatandaşlarının ve daimi ikamet edenlerin geri dönmelerine izin veriliyor.

Ancak karantinada 14 gün geçirmeleri gerekiyor. Resmi veriler de durumu özetlercesine Nisan ayından (sınır kısıtlamalarının ilk tam ayı) Ekim ayına kadar geçen yedi ayda 119.400 kişinin Yeni Zelanda’dan ayrıldığını ve sadece 65.900 kişinin giriş yaptığını gösterdi.

Nisan’dan Ekim’e 119 bin 400 gidiş ve 65 bin 900 geliş varken 2019’un aynı döneminde 3,86 milyon gidiş ve 3,82 milyon geliş vardı.
Yeni Zelanda Covid 13 Aralık
Kaynak: Worldometers

Nüfus göstergeleri yöneticisi olan Tehseen Islam; “COVID-19 ile ilgili sınır kısıtlamaları ve uçuş kullanılabilirliğindeki aksaklıklar seyahati tamamen durdurmadı ve insanlar ticari bir uçuş veya ülkesine geri dönüş uçuşuna erişebilerek Yeni Zelanda’dan ayrılabildi. İnsanlar ayrıca bir uçağa binmeleri ve sınırda giriş kriterlerini karşılamaları şartıyla Yeni Zelanda’ya gelebildiler.” dedi.

Söz konusu yedi ay içinde her gün ortalama 600 kalkış ve 300 geliş vardı, ikincisi vatandaşlar ve daimi ikamet edenler, eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, zorunlu işçiler ve muafiyete uygun diğer yolcuları kapsadı. Verilere göre, Nisan ve Ekim ayları arasında Yeni Zelanda’ya gelenlerin çoğu yurtdışında ikamet edenler olurken 42,700 denizaşırı sakinin neredeyse üçte ikisi Yeni Zelanda vatandaşıydı.

Diğer üçte biri ikamet, çalışma veya kritik amaçlı vizelerle gelenler, Avustralya vatandaşları ve Yeni Zelanda vatandaşlarının ortakları veya bakmakla yükümlü oldukları kişiler ve daimi ikamet edenler dahil olmak üzere vatandaş olmayanlardı. Nisan’dan Ekim’e kadar olan yedi ayda net göç de 3700 olarak tahmin edildi. Yıllık net göç geçici olarak Ekim 2020’de sona eren yılda 59.500 olarak tahmin edildi ve bunun 55.800’ü Mart’taki sınır kısıtlamalarına kadar olan beş ay içinde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu