Yatırım yapmaya başla!

Mart Ayının Zam Şampiyonu %67 Artışla Sivri Biber Oldu

Mart ayında en fazla fiyat artışı %67,73 ile sivri biberde olurken, market ile üretici tarafında en fazla fiyat farkı olan ürün %299,78 ile kuru incir olarak açıklandı.
Mart Ayının Zam Şampiyonu %67 Artışla Sivri Biber Oldu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Mart ayına ilişkin üretici ve market fiyatları hakkında açıklamada bulundu. Bayraktar Mart’ta en fazla fiyat artışının %67,73 ile sivri biberde olduğunu, onu %15,32 ile pırasanın ve %12,77 ile domatesin izlediğini belirtti.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın açıklamalarına göre Mart ayında market ürünlerinin 18 tanesinde fiyat artışı oldu.

Üreticide 10 üründe fiyat artışı olurken, 10 tanesinde düşüş gözlendi. 17 market ürününde fiyat düşüşünün olduğu Mart ayında, markette 6, üreticide 13 üründe fiyat değişimi gerçekleşmedi.

Bayraktar, Mart ayının zam şampiyonunun %67,73 ile sivri biber olduğunu söyledi. Onu pırasa ve domates takip ederken, en fazla düşüş %38,10 ile yeşil soğanda gerçekleşti. Fiyat düşüşünün en fazla görüldüğü diğer ürünler ise %25,64 ile patlıcan ve %18,93 ile ıspanak olarak açıklandı.

Sivri biber fiyatları %50,23 ile üretici tarafında da en fazla artış olan ürün olarak ilk sırada yer aldı.

Üreticide en fazla fiyat artışında sivri biberi %46,31 domates ve %42,86 ile havuç – portakal izledi. Söz konusu dönemde üreticide salatalıkta %43,47, yeşil soğanda %33,33 ve kabakta %28,26 oranında fiyat düşüşü kaydedildi.

Bayraktar bu dönemde; kırmızı ve yeşil mercimek fiyatlarının hem market hem de üretici tarafında değişmediğini söyledi. Süt, zeytinyağı ve toz şeker fiyatları markette; limon, marul, pirinç, elma, kuru fasulye, kuru kayısı ve kuru incir ise üreticide değişmedi.

Mart’ta üretici ve market fiyatları arasında en fazla fark olan ürün %299,78 ile kuru incir oldu.

Söz konusu dönemde market-üretici arasında kuru kayısıda %288, lahanada %281,17, sütte %269,54, kırmızı mercimekte %255,45, yeşil mercimekte %251,81 ve nohutta %237,53 oranında gerçekleşti. Kuru incir üreticide 10 lira 38 kuruştan, markette ise 15 lira 97 kuruştan satıldı.

Şemsi Bayraktar, sivri biberde hasat miktarının azalmasının fiyat artışında etkili olduğunu söyledi.

Aynı şekilde kuru soğanın depolarda azalmaya başlamasının ve patateste azalan arzın da fiyat artışına yol açtığı aktarıldı. Pırasada hasat edilen üründeki azalmanın, fındık ve kuru üzümde arz düşüklüğünün fiyatlarda artışa; ıspanak, maydanoz, kabak, salatalık gibi ürünlerde ise tam terzi hasat edilen miktarda artış olmasının fiyatları düşürdüğünü anlattı.

Mart ayının sonu itibarıyla tanzim satışların marketlerde de başladığını söyleyen Bayraktar, şimdilik domates, biber ve patlıcanın satıldığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum