Yatırım yapmaya başla!

Mart Ayına İlişkin FED Tutanakları Açıklandı!

Mart Ayına İlişkin FED Tutanakları Açıklandı!

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Mart ayında düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar bugün açıklandı. Hatırlanacağı üzere FED’in yılın ikinci toplantısı olan Mart ayında piyasaların beklentisinin aksine faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutulmuştu. 2015 yılının Aralık ayında düzenlenen FED toplantısında ise yeni yıl için öngörülen faiz sayısı 4 olarak belirlenmesine rağmen Mart ayı toplantısında bu oran 4’ten 2’ye indirilmiş ve piyasalarda oynaklıklar yaşanmıştı. FED’in Mart ayı toplantısına ilişkin detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün ise FED’in Mart ayı toplantısına ilişkin detayların yer aldığı tutanaklar yayımlandı. Tutanakların en önemli noktası ise birkaç yetkilinin Nisan ayında gerçekleşecek toplantı öncesi yeni bir faiz adımını savunması oldu. Ancak diğer yetkililer bu karara karşı çıktıklarını belirterek, küresel ekonomideki yavaşlamaya ilişkin riskler olduğunu ve bu doğrultuda temkinli yaklaşımın izlenmesi gerektiğini savundular.

“Küresel büyüme doları daha fazla destekleyebilir…”

Hatırlanacağı üzere FED’in Mart ayı toplantısında faizlerin sabit tutulmasının ardından doların aşağı yönlü hareketi gözlemlenmişti. Ancak ilerleyen günlerde küresel ekonomilerde yaşanan gelişmeler ve büyüme verileri doları desteklemiş ve 28 Mart tarihinde dolar, Ocak ayından bu yana en uzun tırmanışını gerçekleştirme başarısını göstermişti. Doların tırmanışının yer aldığı haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bugün açıklanan tutanaklarda ise doların seyriyle ilgili önemli açıklamalar yer alıyor. Yetkililer küresel ekonomi ve ekonomik verilerin politikanın belirlenmesinde gerekli olduğunu belirterek, küresel ekonomik koşulların ekonomi için risk oluşturduğunu ve büyüme verilerinin doları daha fazla destekleyebileceğini öngörüyorlar.

Nisan ayındaki toplantıda faiz artımı beklentisi zayıfladı!

Bugünkü tutanaklarda yetkililerin açıklamaları doğrultusunda bu ay içerisinde gerçekleşecek olan yeni yılın üçüncü FED toplantısında yeni bir faiz artırımı kanısı giderek zayıfladı. Hatırlanacağı üzere piyasalar açıklanan büyüme verilerinin ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe oranla daha hızlı olduğunun görülmesi üzerine FED’in Nisan ayında faiz artırımına gideceği yönünde beklenti oluşturmuştu. Ancak 30 Mart tarihinde FED Başkanı Janet Yellen’in, New York’ta Ekonomi Kulübü Etkinliği’nde gerçekleştirdiği konuşma bu beklentinin bir miktar kırılmasına yol açmıştı.

Yellen açıklamasında, FED’in önümüzdeki dönem toplantılarında faiz artırımı konusunda temkinli ilerleyeceğini ifade etmişti. Yellen’in açıklamalarının detaylarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Yellen’in açıklamalarının ardından bugün yayımlanan tutanaklarda da faiz artırımı konusunda temkinli ilerleme vurgusu yer aldı. Tutanaklarda yer alan ifadelere göre, FED yetkilileri küresel yavaşlama ve mevcut riskler nedeniyle faiz artırımı hakkında temkinli adım atılması yönünde uzlaştılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum