Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

M3 Para Arzı Mart 2021’de %29,5 Oranında Büyüdü

Aylık para ve banka istatistikleri raporuna göre en geniş para arzı M3 %29,5, en dar para tanımı M1 %45,8 büyüme kaydetti.
M3 Para Arzı Mart 2021’de %29,5 Oranında Büyüdü

2021’in Mart ayına ait para ve banka istatistikleri yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre en geniş para arzı olarak tanımlanan M3, söz konusu dönemde yıllık bazda %29,5 büyüdü. Bir önceki ay olan Şubat’ta büyüme miktarı %28,2 oranında gerçekleşmişti.

Veri Yönetişim ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden elde edilerek hazırlanan parasal gelişmeler raporunda en dar para tanımı M1’de yıllık büyüme oranı %45,8 oldu. Bu oran bir önceki ay %50,6 seviyesinde gelmişti.

Parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı, hanehalkı için sınırlı yükselişle %35,3’ten %35,5’e çıktı.
: M3 Para Arzındaki Yıllık Büyümeye Bileşenlerin Katkısı
Kaynak: TCMB

Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler bir önceki yılın verileri ile kıyaslandığında %30,5 daha fazla geldi. Artış oranı Şubat 2021’de %30,6 gelmişti.

Vadeli mevduatlar geniş para arzı bileşenlerinde yıllık büyümeye en fazla katkı sağlayan oldu. Vadeli mevduatlarda yıllık artış oranı %18,5, vadesizlerde %8,8 şeklinde gerçekleşti.

Yılın üçüncü ayında para piyasası fonları %0,32, ihraç edilen menkul değerler %0,35, TL bazında vadeli mevduatlar %9,78, yabancı para cinsi vadeli mevduatlar %8,72 büyüdü. M1 para arzında TL bazlı vadesiz mevduatlarda büyüme oranı %2,74, yabancı para cinsinde ise %6,05 oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum