Yatırım yapmaya başla!

Mars’a Yolculuk: Keşif Aracı Curiosity ile Gerçeğe Yakın Bir DeneyimNASA düzenlediği programlar çerçevesinde Mars gezegenine belirli zamanlarda keşif araçları göndermiştir. Araç, Mars’ta gözlem yaparak gezegenin iklimini, toprak yapısını, herhangi bir canlı yaşama ihtimalini araştırma göreviyle gönderilmektedir. Videoda keşif aracı ile Mars’ta unutulmaz bir seyahat deneyiminin simülasyon edilmiş haline tanıklık ediyorsunuz.

Bu keşifler arasında, tüm zamanların en pahalı hataları arasında girecek matematiksel hatalar da yapılmadı değil. Yaklaşık 125 milyon dolar harcanan projede yapılan bir hesaplama hatası, keşif aracının kaybolmasına neden olmuştu.

Keşif aracı ihtiyacı olan gücü, güneş enerjisi ile sağlıyor. Videodaki görüntüler izleyenlerde Mars’a gitme hissi uyandırıyor. Son teknoloji ile üretilmiş keşif aracı, her türlü teknik detay düşünülerek dizayn edilmiş. Aracın kontrolünün Mars yörüngesine bırakılmış bir uydu ile sağlandığı görülüyor. Keşif anında ekrana yansıyanlar izleyenleri kendisine bağlamayı başarıyor. Mars’a yapılan bu keşif ziyaretleri için çok büyük yatırımlar yapıldığı bilinmekte. Mars’a gönderilen keşif robotu, maliyeti ile tüm zamanların en pahalı uzay teknolojileri arasında yerini almış olup, 2.5 milyar dolar gibi devasa bir yatırım yapılmıştır.

Mars gezegeninde yapılan keşif araştırmaları sonrasında dünya ile fiziki benzerlikler bulunmuştur. Mevsimleri, dönüş hızı ve içerisinde bulunan volkanlar, vadiler, dünya ile önemli benzerlikler içermektedir. Bilim dünyası bu benzerlikten yola çıkarak, Mars’ta su aramış ve canlı hayatının olup olmadığına dair araştırmalar yapmaya devam etmiştir.

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre Dünya’dan sonra Mars gezegeni, su ve canlı yaşam olma ihtimali en yüksek olan gezegenlerin başında geliyor. Ayrıca Mars gezegeni dünyadan, teleskop kullanmadan görülebilecek 5 gezegen arasında yer arasındadır. Gezegenin büyüklüğü ise dünyanın yarısı kadardır.

2022 yılında insanlı yolculuk gerçekleştirilmesi planlanan Mars gezegenine, bugüne kadar 100 binden fazla başvuru olduğu belirtilmektedir. Mars gezegeni, bilim dünyasının ilgisini en çok çeken gezegen olarak var olmaya devam edecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum