Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mars Rover: Nasa’nın Yeni Uzay Aracı 2020’de Uzayda!

Nasa, 2020 yılı için Mars gezegeninde araştırma yapması için yeni bir araç prototipi üretti. Mars Rover adındaki bu araç, gezegende farklı araştırmalar için düşünülüyor. Bakalım Nasa'nın yeni uzay aracı hangi özellikleri taşıyor!
Mars Rover: Nasa’nın Yeni Uzay Aracı 2020’de Uzayda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nasa‘nın ileri yönlü akıl dışı projelerinden birini görmekteyiz. Geliştirilen bu sıra dışı araç Mars gezegeninde araştıma için yapılmış. Bu prototip model Mars’ın ve Nasa’nın kahramanı olacaktır. Nasa’nın bir birinden ilginç bir çok uzay aracını görmüştük. Bunların en çok olanı ve uzay boşluklarında en çok dolananları iletişim, gözlem, meteoroloji, navigasyon ve keşif için olanlarıdır. Robotik uzay araçları en çok Rusya, Amerika ve Çin tarafından gönderilmektedir.

Kimisi başarılı olmuş kimisi amacına ulaşamadan yok olmuş! İlk uydu Ruslar tarafından 1957 yılında Sputnik yapay uydusudur. Daha sonra kurulan geliştirme projeleri ile uzay araçları müthiş hızlı ve uzun menzilli hale geldi. 2016 yılından itibaren Çin, Rusya ve ABD insanlı uzay araçlarını göndermeye başladı. Belli bir yere kadar da başarılı olundu. Hatta bir duyuru ile uzaya insan kolonisi götürüleceği haberi de çıkmıştı.

Nasa, şimdi boyutları ve özellikleri ile uzay aracı sınıfında zirveye oynayan bir araç üretti. Bu araç, isminin verildiği Mars gezegeninde daha kapsamlı araştırmalar yapması için düşünülüyor. Bakalım Nasa’nın yeni oyuncağı hakkında başka neler varmış?

Mars Rover Güçlü Dış Yapısı ile Dikkat Çekiyor

Mars Rover Güçlü Dış Yapısı ile Dikkat ÇekiyorNasa‘nın bu araçları yaparken biliyoruz ki temel düşüncesi daha fazla araştırma yaptırabilmek ve işin sonunda o araçları dünyaya getirebilmektir. Mars Rover‘da bu fikir üzerine gelişim süreçleri izlenmiş. İlk görüşte Batman’in ikinci savaş aracı olarak görülmüş olsa da, M.Rover tamamen araştırma üzerine kurulu bir proje ürünüdür.

Bu konsept ürün Amerika’da faaliyet gösteren Parker Brothers şirketi tarafından oluşturulmuş. Dış yapının şartlara uygun olabilmesi ve Nasa’nın arka kısma kuracağı laboratuvara en uygun şekillerde çıkartılması lazımdı. Resimde Mars Rover’ın arka kısmına baktığınızda oranın bir laboratuvar olduğunu göreceksiniz. Gerçekten bu aracın Mars’a yapacağı yolculuğunu düşündüğümüzde heyecanlanmamak elde değil.

GCM Yatırım Banner

Mars Rover Kennedy Uzay Merkezinde Geliştirildi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Nasa uzmanlarının, M.Rover’ın son halini alması ve ileri tarihlerde gerçekleştirmesi planlanan yolculuk için ummalı bir çalışmaya imza atılmış. Konsept araç hareket etme kabiliyeti elektrikli motorlar ile sağlanmış.

700 voltluk bir pil ve aküleri doldurmaya yarayan güneş panelleri ile döşenmiş. İç kısımda dünyada bulunan son teknoloji, gelişmiş navigasyon cihazları ve bilgisayarlar ile donatılmış.

Nasa Mars Rover’ı 2020’de Göndermeyi Planlıyor

Nasa Mars Rover'ı 2020'de Göndermeyi Planlıyor2020 yılında gönderilmesi planlanan M.Rover‘ın görevi, mikrobik yaşam belirtileri bulmak. Yani kısaca umut aramaya gidecek. Araştırmasını yaptıktan sonra da tek amaç M.Rover‘ı tek parça halinde dünyaya getirebilmek.

Nasa’nın bu araştırma gemisinin yapması planan uzay yolculuğu oldukça akıl dışı. Şu an imkansız olarak baktığımız uzay yaşamı, görüyoruz ki bir takım insan tarafından imkanlı gözüküyor. Bakalım 2020‘de bizleri neler bekliyor olacak!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın