Yatırım yapmaya başla!

Mars Keşif Aracı InSight Kızıl Gezegende Yeni Deprem Sesleri KaydettiUlusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçtiğimiz yıl Mars yüzeyinden yeni bilgiler elde etmek adına Insight aracını kızıl gezegene göndermişti. 5 Mayıs 2018 tarihinde fırlatılan araç Mars’a dair önemli bilgilerin aydınlanmasında büyük rol oynuyor. NASA belirli zaman aralıkları ile elde ettiği yeni bilgileri herkese açık hale getiriyor ve paylaşıyor. Kurum son olarak Mars’ta yaşanan yeni deprem seslerine dair bir video yayınladı.

InSight aracı tarafından kaydedilen deprem sesleri SEIS adı verilen yüksek hassasiyete sahip sismometreler ile kaydedildi. Mars yüzeyinde yaşanan sismik dalgaların takibini sağlayan araç ortaya çıkan sesleri kaydediyor ve doğrudan merkeze gönderiyor.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yüzeye yerleştirilen sismometrenin kaydettiği deprem sesleri Nisan ayı itibariyle kaydedildi. Aslında bu tarihler arasında 100’ü aşkın yer sarsıntısı yaşandığı belirtiliyor ancak bu sarsıntıların büyük bölümünün çok küçük şiddetlerde olduğu ifade edildi.

Paylaşılan deprem sesleri 22 Mayıs ve 25 Temmuz tarihlerinde kızıl gezegendeki yaşanan yer sarsıntılarına ait. Bu depremlerden ilki 3.7 şiddetinde diğeri ise 3.3 şiddetinde kaydedildi. Gönderilen ses kayıtları NASA tarafından yeniden incelemeye alındı ve insanların duyabileceği hale getirildi. Seslerin ham hali insanların duyma eşiğinin altında olması sebebiyle fark edilemiyor.

Uzmanlar kaydedilen sarsıntılar ile ilgili açıklamalarında Mars yüzeyinin Dünya ve Ay’a göre daha farklı bir yapıya sahip olduğunu vurguluyor. Mars’ın yüzey yapısının Dünya kadar aktif olmadığı belirtilen açıklamada Ay’daki tektonik plakaların yer almadığına değinildi. InSight aracı geçtiğimiz yıl içerisinde de kızıl gezegenden benzer nitelikte deprem sesleri yollamıştı. Keşif aracından yollanan ve NASA’nın paylaştığı yeni deprem seslerini videodan dinleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum