Yatırım yapmaya başla!

Mars ve Dünya Son 15 Yılın En Yakın Mesafesine Ulaşacak

Mars ve Dünya önümüzdeki Temmuz ayında 2003 yılından bu yana birbirlerine en yakın konumlarına gelecekler.
Mars ve Dünya Son 15 Yılın En Yakın Mesafesine Ulaşacak

Kızıl gezegen adıyla anılan Mars ve gezegenimiz Dünya, yörüngeleri doğrultusunda zaman içerisinde birbirlerine yaklaşıp uzaklaşıyorlar. NASA’nın Mars gezegeninde yaptığı araştırmalar hızla devam ederken, sıradan insanlar ise Mars’ı bir yıldız olarak çıplak gözle izleyebiliyorlar.

Ancak önümüzdeki altı hafta boyunca Mars gezegenini çıplak gözle daha net olarak görmek mümkün olacak. Temmuz ayı içerisinde birbirine en yakın mesafeye gelecek Mars ve Dünya, izleyenlere de görsel bir şölen vadediyor.

2003 Yılından Beri En Yakın Mesafe

Kızıl gezegen ile Dünya birbirlerine bu derece en son 2003 yılında yaklaşmıştı. Aradan 15 yıl sonra yeniden yaşanacak olan yakınlaşma ile milyonlarca insan Mars’ı çıplak gözle izleme imkanı bulacak

İki gezegenin birbirine en yakın olacağı tarih ise 31 Temmuz olarak gösteriliyor. The Weather Channel’de yer alan habere göre bu tarih sırasında Mars en parlak halini alacak ve iki gezegen arasındaki uzaklığın 58 milyon km’ye kadar düşeceği belirtiliyor.

Kum Fırtınası Mars’ın Görünürlüğünü Etkiler mi?

Temmuz ayında yaşanacak olan bu doğa olayı genel olarak 15 ila 17 yılda bir yaşanıyor. Ancak bu seferki yakınlaşmayla ilgili bilim dünyasının aklında bazı soru işaretleri yer almakta. Kızıl gezegende son dönemde yaşanan kum fırtınasının yakınlaşma sırasında görünürlüğü ne derece etkileyeceği merak konusu.

Mars’ta son dönemde yaşanan olumsuz hava koşulları sonrası keşif aracı Opportunity kendisini düşük güç moduna almıştı. Yaşanan şiddetli kum fırtınası Mars yüzeyindeki 10 milyar hektarlık alanı kaplıyor. Güneş ışınlarının fırtınanın etkisiyle gezegenin yüzeyine daha az ulaşacak olması, Mars’ın görünürlüğünü ne kadar etkileyecek bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum