Yatırım yapmaya başla!

Marmara Ekonomi Kongresi’nde Dünyanın Yaşayacağı Sorunlar Ele Alındı

Bu yıl birincisi düzenlen Marmara Ekonomi Kongresi'nde ekonomiyi geliştirmek adına atılacak adımlar ele alınırken, tüm dünyanın yakın dönemde karşılaşacağı sorunlar değerlendirildi.
Marmara Ekonomi Kongresi’nde Dünyanın Yaşayacağı Sorunlar Ele Alındı

Marmara Ekonomi Kongresi bu yıl ilk defa düzenlendi. Tüm dünyanın yakın zamanda yaşayacağı temel konuların ele alındığı kongrede, (Türkiye İhracatçılar Meclisi) TİM Genel Sekreteri Kerem Alkin söz aldı.

Dünyayı en çok etkileyen sorunların sıralandığı kongrede, özellikle ekonominin geleceğine dair endişeler masaya yatırıldı. Kongrenin ilk gününde “2019 Yılı Dünya ve Türkiye Ekonomisinin Değerlendirilmesi” ve “2020 Yılı Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Beklentiler” başlıklı oturumlar yapıldı.

Kerem Alkin, ele alınması gereken ilk konular arasında küresel borç sorunu olduğunu söyledi.

Kerem AlkinBüyük merkez bankalarının parasal genişleme adımlarına olumlu baktığını söyleyen Alkin, öte yandan uzun vadede olmasının fayda değil zarar getireceğini belirtti. Kongre kapsamında daha önceden yapılan çalışmaların raporlarını sunarak, yakın gelecekte yaşanan sorunların başında; istihdam, siber saldırılar, yüksek enerji fiyatları, sosyal istikrarsızlık, altyapı sorunları ve doğal afetlerin yer aldığını açıkladı.

Saydığı bu meselelerin ileriki dönemde dünyanın tamamında yaşanacağını ekledi. Dünyanın ekonomi merkezinin kayacağını belirten Alkin, bu konuda Asya-Pasifik’in yükseliş gösterdiğine dikkat çekti. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Hindistan ve Çin gibi ülkelerin dünya ekonomisindeki ağırlığının arttığını aktardı.

Benzer yorum geçtiğimiz günlerde ünlü yatırımcı Jim Rogers’ten de gelmişti. Rogers finans merkezinin yavaş yavaş Asya tarafına kaydığını ve Türkiye’nin önemli bir yere sahip olduğunu söylemişti. Kerem Alkin, ticaret savaşının etkisiyle ABD’nin Çin’in üretimini bitirmek için uğraştığını, iki ülke arasındaki çekişmenin dünyanın ticaret düzenine zarar vereceğini söyledi.

Mezunlar Derneği Başkanı Mustafa Karsavuran, düzenlenen kongrenin asıl amacının ülke ekonomisine destek vermek olduğunu belirtti.

Ekonomik SorunlarKongreden asıl beklentilerinin ekonomiyi daha ileriye taşıyacak çözüm önerilerinin sunulması olduğunu söyleyen Karsavuran, bundan sonrakilerin de aynı amaç doğrultusunda gerçekleşeceğini söyledi. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Nuran Cömert ise ekonominin yöneten ve yönetilen olmak üzere herkesi etkilediğini belirtti.

Türkiye’nin asıl sermayesi olan; toprak, su ve çevre gibi doğal sermayelerinin unutulduğunu vurguladı. Türkiye’nin birçok kriz yaşadığını, bu doğrultuda düzenlenen kongrenin ulusal bir organizasyona dönüşmesini istediğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum