Yatırım yapmaya başla!

Marketten Alındığı için Değerinin Üstünde Para Verilen Ürünler

Marketten Alındığı için Değerinin Üstünde Para Verilen Ürünler

Süpermarketleri hepimiz seviyoruz, değil mi? Seviyoruz seviyoruz. Baksanıza; her yerde olmalarından, her geçen gün yeni bir sokakta açılmalarından durum gayet belli. Koca koca rafları, kalabalık indirim günleri ve bizi alışveriş yapmaya teşvik edecek küçük hileleriyle marketleri ne kadar sevdiğimiz apaçık ortada. Çantamızdan, cüzdanımızdan eksik olmayan fişleri ve bir gün olmasa bile bir diğer gün onlara koşmamız sırf bu sevgiden olsa gerek. Tamam, belki birazcık abartıyorum ama artık her ihtiyacımızı süpermarketlerden karşıladığımız ortada olan bir gerçek.

O koca koca marketler eskiden her gün uğradığımız bakkallar gibi oldu. Oldu olmasına ama süpermarketlerden bakkallarda yaptığımız gibi 3-5 kuruş ödeyerek çıkamıyoruz. Genellikle 3 haneli rakamlardan oluşan harcamalar yapıyor, elimizdeki küçük poşetin nasıl o kadara mal olduğuna 465634564 kez anlam veremeyerek evimize geri dönüyoruz. Hatta belki de cebimizden çıkan parayı hiç umursamıyor bile olabiliriz. Sonuçta; herkesin dilinde olan “hayat çok pahalı” cümlesi o kadar harcama yapmak için dayanabileceğimiz mantıklı bir gerekçe oluyor. İşte bu nedenle de marketlere tonla para ödemeye şikayet ederek ya da etmeyerek devam ediyoruz. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak sizlere, süpermarketlerde neden daha fazla para harcadığımızı ve harcamamız için neler yapıldığını anlatmıştık. Yeniden göz atmanızı öneririz.

Hem aylık hem de günlük alışverişlerimiz için büyük marketlere uğruyor, marketlerde bir sürü çeşit olduğu için belki de ayağımızın dibindeki küçük işletmelere gitmeyi tercih etmiyoruz. Örneğin; her gün ekmek almak için süpermarkete gidiyor, hazır ekmek için gelmişken gözümüze çarpan birkaç tane gereksiz ürünü de sepetimize atmayı ihmal etmiyoruz. Veya dışarıda çok daha uygun fiyata satın alabileceğimiz ürünleri büyük marketlerden satın alıyor, bu kötü alışkanlığın cebimize ne kadar zarar verdiği gerçeğini ne yazık ki göremiyoruz. Elbette bu konuda ürünlerin renkleri ve tasarımları da büyük bir etken. Ürünlerin renk ve tasarımlarının satın almayı nasıl etkilediğininden de işte burada bahsetmiştik.

Evet, daha önce hiç düşündünüz mü bilemiyorum ama marketten aldığınız için ederinden çok daha fazla para verdiğiniz bir sürü ürün var. Nitekim hemen şimdi bu ürünler neymiş öğreneceksiniz. Ve umuyorum ki artık her ihtiyacınızda süpermarketlere koşmaktan vazgeçeceksiniz.

Sebze ve Meyve!

Sebze ve Meyve!Tamam, ihtiyacınız olan her şeyi aynı yerde bulmak diğer seçeneğe göre çok daha kolay olabilir. Ama kolay olanın her zaman doğru seçenek olmadığını da biliyoruz. İşte bu nedenle size diyorum ki marketten almamanız gereken ürünlerden bir tanesi sebze ve meyveler. Yani tıpkı eskisi gibi pazar alışkanlığı kazanmalı ve ihtiyacınız olan sebze-meyveyi renkli pazar tezgahlarından satın almalısınız. Hem bir kez pazara çıkmaya alıştığınız zaman bu şekilde alışveriş yapmayı seveceğinizden eminim. Çünkü pazarda ihtiyacınınız olan sebze ve meyvelerin her çeşidini bulabilecek, dolabınızı marketlerdeki gibi günlerce soğuk hava depolarında bekleyen ürünlerle doldurmamış olacaksınız.

Et!

Et!Et ve et ürünleri de marketlerden satın alınmaması gereken ürünler arasında. Çünkü temel ihtiyaçlarımız arasında olan bu ürünler marketlerde kasaplardan daha yüksek fiyatlara satılıyorlar. Ayrıca daha çok bekletiliyor ve kasaplardakine göre daha az çeşitlilikte oluyorlar. Oysaki kendinize güvenilir bir kasap bulsanız ve sürekli oradan alışveriş yapsanız çok daha kazançlı çıkarsınız. Böylelikle taze ete ve et ürünlerine ulaşır, aynı paraya marketten 300 gram alabileceğiniz eti kasabınızdan 400-500 gram olarak alabilirsiniz.

Ekmek ve Unlu Mamuller!

Ekmek ve Unlu Mamuller!Evet, hem ekmek hem de unlu mamuller! Bunlar da marketlerden almamamız gerekenler arasında. Çünkü bu ürünleri fırınlardan daha uygun fiyat karşılığında alabiliriz. Örneğin; akşam eve giderken markete uğrayıp bir ekmek (yanında alınacak gereksiz birkaç ürün de cabası) almak yerine, yolunuzun üzerindeki bir fırına uğrayarak bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kaldı ki ekmeğinizi ve unlu mamullerinizi fırından almayı tercih ederseniz, markettekine göre çok daha taze olanlara da ulaşabilirsiniz demektir. Yani mis gibi kokan bir ekmek almak yerine neden saatlerdir market dolabında duran ekmek satın alasınız ki, öyle değil mi?

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri!

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri!İşte çoğu kişinin marketlerden satın alarak karşıladığı bir diğer ihtiyaç! Yani kozmetik ve temizlik ürünleri! Renk renk boy boy seçenekleriyle market raflarını dolduran bu ürünler de cüzdanınıza zarar veriyor. Çünkü marketlerde belki kozmetik değil ama temizlik ürünleri kategorisinde onlarca farklı çeşit bulunuyor. İnsanlar da doğal olarak temizlik malzemelerinin üzerinde yazan açıklamalara kanarak aynı ürünün 1500 farklı çeşidini alma hatasına düşüyorlar. Mutfak lavabosuna ayrı banyo lavabosuna ayrı fayanslara ayrı mermerlere ayrı derken temizlik malzemeleri için yüzlerce liralık harcamalar yapıyorlar. Sanki bir temizlik şirketine alışveriş yapıyormuş gibi bu konuda adeta kendilerini kaybediyorlar.

Oysaki temizlik malzemeleri satan küçük dükkanlardan birkaç çeşit ürünü kiloyla alarak bu ihtiyaç pekala giderilebilir. Ya da evinizde bulunan ürünlerle kendi temizlik malzemenizi kendiniz bile yapabilirsiniz. Sadece bu ihtiyacınızı marketten karşılamaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü emin olun, ihtiyaçlarınızı her şeyi bulabileceğiniz büyük marketlerden karşılayarak yüzlerce liranızı boşa harcıyorsunuz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum