Yatırım yapmaya başla!

Perakende Yasası Kapsamında Marketlerin Markalı Ürünlerine Sınırlama Getirilecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Van ve Nevşehir’de esnaflarla bir araya geldiği toplantıda, marketlerin kendi ürünlerini satma konusuna bir sınırlama getireceklerini söyledi.
Perakende Yasası Kapsamında Marketlerin Markalı Ürünlerine Sınırlama Getirilecek

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda (NTSO) düzenlenen esnaf buluşması programında iş insanlarıyla bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Perakende Yasası’na yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Marketlerin genel olarak kendi markalarını üretip sattıklarını belirten Pekcan bu alanda kısıtlama getireceklerini bildirdi. Bunun yanında yöresel ürünler için raf zorunluluğu getirilmesi düzenlemesine de değindi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, marketlerin markalı ürünlerinin satışına sınırlama getireceklerini söyledi.

Marketlerin kendi ürünlerinin satışına ağırlık verdiğini, bu konuda yapılacak olan sınırlama ile diğer üreticilerin de yer almasını zorunlu kılacaklarını bildirdi. Üreticileri iç piyasada güçlü, ayağının üstünde duran ve rekabetçi firmalar haline getirmedikçe ihracatçı olamayacaklarını ve uluslararası çalışamayacaklarını ekledi.

Esnaf buluşmasında konuşan Pekcan, iş insanlarına ülke ekonomisini hep birlikte daha refah ve daha güzel yerlere taşıyabileceklerini söyledi. Alınacak tedbirler sayesinde tüm iş insanlarını ihracatçı olmaya davet ettiğini dile getirdi.

Bakan Pekcan dün yaptığı konuşmada ise marketlerde yöresel ürünler için raf ayrılmasının zorunlu hale getirileceğini duyurdu.

Van’daki esnaflarla bir araya gelen Ticaret Bakanı’na; Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge, Van milletvekilleri Abdulahat Arvas, Osman Nuri Gülaçar ve İrfan Kartal gibi isimler eşlik etti. Burada da Perakende Yasası çalışmaları hakkında bilgi veren Pekcan, marketlerin yöresel ürünler için de raf ayırması gerektiğini ve bunu zorunlu hale getireceklerini anlattı. Burada da ihracat konusuna değinen Pekcan, Vanlı esnafları ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak adına ihracat yapmaya davet etti.

Ekonomisi çok canlı olan Van’ın aynı zamanda ticaret şehri olduğunu vurguladı.

112 milyon dolar harcama yapılan Kapıköy Sınır Kapısı ile Van esnafının işinin canlanmasını ve ticaretin daha da gelişmesini öngördüklerini aktaran Pekcan, Türkiye’deki kara sınır kapılarından yılda 2 milyon kişinin giriş yaptığını hatırlattı.

Bu kapının açılmasının ticareti artıracağını fakat tek başına bir anlam ifade etmediğini söyleyen Bakan Pekcan, aynı kapasitede İran tarafının da buna hazır olmasını umduklarını sözlerine ekledi. İran ithalatındaki yasakların kaldırılmasını istediklerini, fakat en azından şimdilik tercihli ticaret anlaşması olan 63 kalemin yasak listesinden çıkarılması için görüşme halinde olduklarını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum