Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Marketlerin Bazı Sebzeleri Satmama Kararı ile Fiyatlar %10 Düştü

Marketlerde fiyatların düşmediğine ve bu nedenle gerçekçi olmayan fiyatların oluştuğuna yönelik söylemler sonrasında fiyatlarda yüzde 10 düşüş gözlendi.
Marketlerin Bazı Sebzeleri Satmama Kararı ile Fiyatlar %10 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Yüksek fiyat gerekçesiyle marketlerin bazı sebzeleri satmama kararının ardından fiyatlar yüzde 10 oranında düştü. Zam şampiyonu olan patlıcanın hal çıkış fiyatı ise yüzde 40 düştü ve 6,5 liraya kadar geriledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın marketlerde fiyatların düşmediğini ve gerekenin yapılacağını söylemesinin ardından, marketler bu kararı almışlardı.

Marketler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert sözlerinin ardından patlıcan ve biber satışını durdurduklarını açıkladı.

Erdoğan Sonrasında Marketler Bazı Sebzeleri Satmama Kararı AldıBunun üzerine günden güne sebze fiyatlarında düşüş yaşanmaya başladı. Bu hafta sebze fiyatlarında yüzde 10’luk düşüş yaşanırken, fiyatların yine de yüksek olduğu dikkat çekti. Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, patlıcanın geçen haftalarda 10-12 lira olan fiyatının, şu anda yüzde 40’lik düşüşle 6,5 liraya gerilediğini kaydetti.

Nevzat Akcan, sebze ve meyvede görülen fiyat artışının maliyetlerden ve ürün yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi.

Maliyetler ve Ürün Yetersizliği Fiyatları YükselttiAntalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi’nde fiyat denetimine karşı olmadıklarını ve denetimin yapıldığını belirten Akcan, “Üretim artmadıkça, maliyetler düşmedikçe, vergiler düşürülmedikçe, bizim tüketiciye ürünü ucuz ulaştırma şansımız yok. Son bir haftadaki baskı nedeniyle fiyatlarda yüzde 10’luk bir gerileme var. Baskıyla düşürdük. Peki, üreticiyi ne yapacağız?” ifadelerini kullandı. Üreticinın bitme noktasında olduğuna dikkat çeken Akcan, “Türk tarımını nereye götüreceğiz,” vurgusunda bulundu.

Tarımın heba edildiğini söyleyen Akcan, bir sonraki nesilde çiftçilik yapacak çocuk kalmadığına dikkat çekti. Köylerdeki çiftçilere para kazandırmak zorunda olduklarını söyleyen Akcan, “Tarım Bakanımız açıklamasında ‘ürünleri mevsiminde yiyin,’ diye uyarıyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Bakanlığın çiftçiye sahip çıkması lazım. Gelsin, denetlesinler.” ifadelerini kullandı.

Akcan, sıkıntıların nereden kaynaklandığını ve tarımın önünün nasıl açılacağı sorularının sorularak çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Tarımın Önünün Nasıl Açılacağı AraştırılmalıHem üreticinin hem de tüketicinin ağladığını söyleyen Akcan, aradaki makas vergi yükü nedeniyle açıldığını ve her şeye zam geldiğini söyledi. Vergi yükünün çok fazla olduğunu belirten Akcan, KDV indirimi yapılması gerektiğini vurguladı. Her üründe yüzde 8 veya 18 KDV olduğunu söyledi. Kasadan bile yüzde 18 KDV alındığını, çuvalından filesine kadar her şey de vergi olduğunu ifade etti.

Nevzat Akcan, sektörde vergi yükünün altında kaldklarını söylerken, maliyetleri otomatik olarak yükselttiğini belirtti. Bunun sonucunda da ürüne maliyet bindiğine dikkat çekti. Şu an ürün bulmakta sıkıntı çektiklerini, geçen Kasım ayına göre hale gelen ürün oranında ciddi bir düşüş yaşandığını da açıkladı.

Akcan, hava şartlarının yanında artan maliyetler yüzünden çiftçilerin üretimden vazgeçmesinin halde ürün sıkıntısı yaşattığını söyledi.

Çiftçi Üretimden VazgeçiyorÜrün sıkıntısına rağmen sebze ve meyve fiyatlarında geçen hafta yüzde 10’luk düşüş yaşandığını tekrarlayan Akcan, zam şampiyonu patlıcanın fiyatında yüzde 40 düşüş olduğunu belirtti. Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi’ndeki sebze fiyatlarını da listeledi.

Akcan, domatesin 2,5 – 4 lira, kokteyl domatesin ise 4,5 lira olduğunu söyledi. Sivri biberin 9 lira, kıl sivri biberin 11 lira, çarliston biberin 7,5 lira, dolmalık biberin 8,5 lira, patlıcanın 6,5 lira, kabağın 4,5 lira, salatalığın 4 lira, silor salatalığın 6 lira, karbabaharın 1,5 – 2 lira, brokolinin 3 – 4 lira, lahananın 2,5 lira, ıspanağın 4 – 5lira, kerevizin ve pırasanın 5 lira, limonun 1,5 lira ve portakalın 0,80 – 1,20 lira olduğunu açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu