Yatırım yapmaya başla!

Yeni Düzenlemede Market Poşetleri En Az 25 Kuruş Olacak

TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre; denizleri kirletenlere ve emisyon ölçümüne uymayanlara verilen cezalar artırılırken, market poşetlerinin en az 25 kuruşa satılacağı bildirildi.
Yeni Düzenlemede Market Poşetleri En Az 25 Kuruş Olacak

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunuldu. Denizleri kirletenlerden, egzoz gazı emisyon ölçümüne uymayanlara kadar birçok yeni ceza düzenlemesini içeren değişiklik kapsamında en dikkat çekeni market poşetleri konusu. Bundan böyle market poşetleri kasalarda tüketiciye ücretli olarak verilecek ve en az 25 kuruş olacak.

Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla, plastik poşetler tüketiciye ücretli olarak verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak komisyon aracılığıyla her yıl yeniden yapılacak olan fiyat düzenlemesinde, taban ücretin 25 kuruştan az olması beklenmiyor. TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre; yapılan faaliyetler sonucunda çevre sorunlarına yol açabilecek kurum, kuruluş ve işletmeler A ve B Sınıfı Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu hazırlamakla yükümlü olacak.

Buradan karar alınmadıkça projelerle ilgili onay, izin, yapı, teşvik ve kullanım ruhsatı verilmeyecek. A Sınıfı Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı alınmadan başlatılan faaliyetler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, B Sınıfı Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı alınmadan başlatılan faaliyetler ise en büyük mülki amir tarafından durdurulabilecek.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.250 lira ceza verilecek.

Yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olma halinde ise 2.500 lira ceza bedeli ödenecek. Katalitik konvertör/katalizör/dizel partikül filtresi olmadan kullanılan motorlu taşıt sahibine 1.250 lira, Egzoz Gazı Emisyon Yetki Belgesi bulunan fakat yetkilendirme sonrasında ilgili yönetmelikle düzenlenen şartları kaybettiği tespit edildiği halde, belirlenen kurallara aykırı ölçümler yapanlara verilen ceza bedeli ise 5 bin lira olacak. Belge olmadan emisyon ölçümü yapanlara, belgelerde tahrifat yapanlara veya sahte belge düzenleyenlere ise 10 bin lira para cezası uygulanacak.

Denizleri kirletenlere uygulanacak olan idari para cezası 15 bin liraya kadar ulaşacak.

Katı yakıt özelliklerini sağlamayan yakıtları ithal eden veya satanlar ile katı yakıtların depolanması, taşınması, yüklenmesi, boşaltılması veya torbalanmasına dair düzenlemeye uymayanlara 10 bin lira ceza uygulanırken, izinlerin alınmaması durumunda bu miktar 15 bin liraya varacak. Kanunda yer alan yasaklara ve sınırlamalara uymayacak şekilde petrol ve petrol ürünleri tahliyesi yapanlara veya deşarjı yapan tankerler ile katı atık bırakan veya evsel atıksu deşarjı yapan diğer deniz araçlarına uygulanan idari para cezalarının da artırılmasına karar verildi.

Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı tutarının %20 fazlası idari para cezası uygulanacak.

Depozito uygulanmadan yıllık piyasaya sürülen ambalaj için, piyasaya sürenlere ton başına 100 lira; plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası verilecek. Hafriyat taşıma aracı yetki belgesinde eksik olanlara, belgelerini tamamlamaları için 10 gün süre verilecek, bu sürenin sonunda hala aykırı davranış sergileniyorsa ceza uygulanacak.

Plastik poşet, lastik, akü, taşınabilir pil ve bataryalar, otomotiv pilleri, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya; plastik, metal, kompozit ve cam ambalaj ürünlerini yurt içinde piyasaya arz eden üreticilerden, ithalatçılardan geri kazanım katılım payı tahsil edilecek.

Mekansal strateji planı başlığında, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bazı yetkiler verilecek.

Bunlar arasında otoyolların habitatları böldüğü yerlerde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün görüşünü alarak yaban hayvanlarının geçişlerine izin verecek menfez, ekolojik köprü ve benzeri tesisleri yapmak yer alıyor. Mekansal planlar, kapsadıkları alan ve amaçları açısından Mekansal Strateji Planlarına uygun olarak Çevre Düzeni Planları ve İmar Planları kademelerinden oluşacak. Büyükşehirlerde 1/25.000 ölçekli nazım imar planının yapılmış olması halinde, gerekli görülen bölgelerde 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının yapılmasına engel teşkil etmeyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum